Gimnazjaliści na uniwersytecie

15 grudnia uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przasnyszu w ramach nagrody wyjechali na wycieczkę, by wziąć udział w organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski „Czwartkach z humanistyką”. Uczelnia od kilku lat przygotowuje specjalne zajęcia, na które zaprasza  gimnazjalistów i licealistów.

gimbaza

Wyruszyli ok. godziny 7:30 i mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych po dwóch godzinach znaleźli się w Olsztynie. Tam udali się do gmachu Wydziału Humanistycznego, gdzie uczestniczyli w serii dwudziestominutowych wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych o różnych specjalnościach:  „Prospołeczne i proobywatelskie użytkowanie serwisów Instagram i Snapchat” – dziennikarstwo i komunikacja społeczna, „Filozof na kanapie, czyli o pożytkach płynących z oglądania seriali” – filologia angielska, „Do czego służy język” – filologia rosyjska, „100% Jugendsprache – obrazowość i zabawy słowne języka młodzieżowego w Niemczech” – filologia germańska, „Stereotypy i uprzedzenia – skąd się biorą i jakie są ich skutki?” – stosunki międzynarodowe”.
Następnie Pan Lech Kryszałowicz z Biura Promocji i Mediów UWM oprowadził grupę  po terenie kampusu uniwersyteckiego. Przybliżył historię uczelni, przedstawił jej ofertę i wyliczył wiele zalet płynących ze studiowania w Olsztynie. W opowieści przewodnika nie zabrakło ciekawostek dotyczących studenckiego życia. Jako że zaprzyjaźniony oprowadzający jest redaktorem naczelnym „Wiadomości Uniwersyteckich”, obiecał specjalną publikację poświęconą gościom z Przasnysza w najbliższym numerze pisma.
Po zwiedzaniu Kortowa, bo tak nazywa się miasteczko uniwersyteckie, wszyscy udali się na warsztaty  filozoficzne „Zmanipulowani – geny w natarciu”. Zajęcia odbywały się w mniejszej grupie, formą przypominały studenckie ćwiczenia i trwały 45 minut, czyli o połowę krócej niż tradycyjnie. Niektórzy ich uczestnicy imponowali zapałem do dyskusji i umiejętnością abstrakcyjnego myślenia.
Po posiłku grupa wyruszyła w drogę powrotną. Bus dotarł do Przasnysza po 18. Nikt nie może zarzucić uczestnikom wyjazdu, że się lenili. Mądrzejsi i bogatsi o nietypowe wrażenia uczniowie i ich opiekunowie: p. Wioletta Cichowska, p. Marta Tomaszewska-Plattner i p. Michał Borkowski mogą szczerze polecić wszystkim zainteresowanym aktywnością intelektualną wizytę w wybrany czwartek na UWM w Olsztynie.

Filip Witkowski

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments