Firma z branży lotniczej zainwestuje w Przasnyszu. Chodzi o Politechnikę i działkę przy lotnisku.
Powstanie ośrodka badawczo-rozwojowego Politechniki Warszawskiej pod Przasnyszem planowano jeszcze w poprzedniej kadencji. Krzysztof Bieńkowski, ówczesny radny opozycyjny argumentował, że projekt jest mglisty i nie przysporzy miejsc pracy. Po objęciu funkcji starosty zmienił zdanie, uznając że obecność Politechniki może się przyczynić do rozwoju powiatu oraz przyciągnięcia inwestorów związanych z branżą lotniczą. Jak się okazało, nadzieje starosty właśnie zaczynają się ziszczać.
Przypomnimy, że finalnie – w styczniu 2019 r. – Politechnika Warszawska nabyła prawo własności budynku oraz prawo użytkowania wieczystego trzech działek o łącznej powierzchni blisko 78 ha za blisko 2,6 mln. To umożliwi powstanie na terenie lotniska „Terenowego Poligonu Badawczo-Wdrożeniowego w Powiecie Przasnyskim”, finansowanego ze źródeł UE. Choć na finalizację projektu przyjdzie nam jeszcze poczekać, z radością śpieszymy donieść, że obecność Politechniki już w tej chwili ma ożywczy wpływ na przasnyską strefę gospodarczą.
W Sierakowie powstaje dwukondygnacyjny budynek laboratorium z warsztatami, które posłużą realizacji prowadzonych przez Politechnikę badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu m.in. systemów bezzałogowych, lotnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych oraz szeroko rozumianej energetyki. Częścią unijnego projektu o wartości ponad 33 mln zł jest także uruchomienie monitorowania za pomocą radarów pasywnych przestrzeni powietrznej na obecność dronów. Dodatkowo grupa naukowców z Politechniki założyła na lotnisku w Przasnyszu startup, mający na celu komercjalizację innowacji.
Za nami uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego budynku laboratorium ośrodka badań lotniczych, która odbyła się 19 września 2020 r. Niedługo później ziściły się pierwsze nadzieje, związane z przyciągnięciem przez Politechnikę inwestorów.
Powiat rozstrzygnął przetarg na sprzedaż działki w Sierakowie
Jak poinformowało nas przasnyskie starostwo, właśnie uprawomocniło się rozstrzygnięcie przetargu na działkę o powierzchni ok. 0,8 ha, sąsiadującą z lotniskiem (położoną od strony zakładu pogrzebowego). Niebawem ma nastąpić podpisanie umowy kupna-sprzedaży za kwotę 190 tys. zł. Przetarg wygrała firma Air Service Group Marta Bieńkowska Spółka Jawna, która zajmuje się serwisem i sprzedażą sprzętu lotniczego. Firma planuje wybudować pod Przasnyszem infrastrukturę do serwisowania maszyn i obsługi lotniska, zaś powiat przasnyski zaoferował firmie pomoc i wsparcie w realizacji inwestycji. Ważną częścią obecności przedsiębiorcy na lotnisku w Sierakowie ma być współpraca ze stołeczną uczelnią.
– Obecność Politechniki Warszawskiej w Strefie Gospodarczej w Przasnyszu zaczyna przyciągać zainteresowanie inwestorów. Bardzo nas to cieszy. Tworzymy klasę lotniczą w ZSP w Przasnyszu. W przyszłości młodzież będzie mogła znaleźć pracę np. przy serwisie samolotów, być może nawet w tej nowej firmie. Zależy nam, by wspólnie z Politechniką przyciągnąć do strefy firmy z branży lotniczej. To wymaga czasu – efekty przyjdą, gdy uczelnia zacznie już aktywnie działać na lotnisku – komentuje starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.
Skontaktowaliśmy się z przedstawicielką firmy, ale usłyszeliśmy, że za wcześnie jest, abyśmy poznali konkrety, dotyczące działalności w Przasnyszu. Pojawiło się jednak zapewnienie, że kiedy spółka będzie gotowa podać szczegóły, nasz portal otrzyma taką informację.
Radości z powodu przybycia na lotnisko nowego inwestora nie kryje prof. dr hab. inż. Robert Głębocki, Kierownik Zakładu Mechaniki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, inicjator oraz opiekun przasnyskiego projektu. Jak wyjaśnił, firma, zajmująca się serwisem samolotów oraz serwisem części, poszukiwała nowego miejsca dla swojej działalności, gdyż dotychczasowe na warszawskim lotnisku na Bemowie powoli odchodzi w niebyt. Politechnika zarekomendowała więc spółce lokalizację w Sierakowie, ponieważ w zamyśle uczelni jest, aby przasnyskie lotnisko stało się ważnym ośrodkiem małego lotnictwa w Polsce.
M. Jabłońska
Chciał bym wiedzieć kiedy p. Bieńkowski mówił prawdę ? Odpowiedź wydaje się być prosta, na chlopski rozum prawdę mówił będąc radnym . Ta branża w żaden sposób nie przyspo muastu miejsc pracy, , a w znaczny sposib bądź całkowicie zablokuje ogromnyb obszar ziemi tylko pod jedną, niepewną sukcesu inwestycję.. Powiedział bym nawet, że wręcz zablokuje rozwój z uwagi na uciążliwość takiego sąsiada. Ponadto całkowicie wylączy w sposób istotny tak olbrzymi obszar ziemi przeznaczonej pod biznes. Cóż takiego się stało, że teraz jako starosta w tak drastyczny sposób zmienił zdanie .? Proszę odpowiedzieć .
Zbierzność nazwisk?
Chodzę po suficie że szczescia sukces goni sukces normalnie sukces .proszę rozwinie w jaki sposób przyczyni się do rozwoju powiatu
1) do K.Bieńkowskiego – prośba o wskazanie korzyści materialnych, które mieszkańcy Przasnysza odnieśli do tej pory z faktu funkcjonowania lotniska w Sierakowie – tylko na liczbach poproszę. Bo jeśli chodzi o ogromną uciążliwość tego lotniska to ją wielu mieszkańców może opisać, i wskazać bardzo wyraźnie i obszernie. 2) Zwróccie Państwo uwagę że oni już wprost piszą, że to lotnisko ma trochę zastąpić lotnisko na Bemowie – czyli w szczególności szkoły awionetek moga się tu przenieść i będą nad naszymi głowami latać jeszcze więcej i hałasować jeszcze bardziej. 3) Scenariusz z pkt 2 powyżej, który dzięki obecnie różnym bieńkowskim i szczepankowskim… Czytaj więcej »
Zysk dla ludności żaden, a uciążliwości ogromną. Pamiętam na lata 60 ,70 gdzie na lotnisku w Karwsczu – Sierakowie przebywała na stałe , w sezonie letnim eskadry samolotów najpierw turbo mailowych typu Bies , a później pomimo lotniska trawiadyego samoloty odzrzutowe typu Mig . Mieszkańcy okolicznych wsi iPrzasnysza przeżywali z tego tytułu istne piekło spowodowane niesamowitym hałasem i częstym brakiem odbiory telewizji . Coś strasz.nego, niebawem wszyscy się o tym przekonają jakie nieszczęście do nas sprowadzono .Najgorsze w tym jest to ,że sprzedano olbrzymi teren ziemi, który w żaden sposób nie spowoduje przyrostu miejsc pracy , a nawet zablokuje przypływ… Czytaj więcej »