Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nawet do końca roku szkolnego. Projekt w Sejmie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 czerwca. Nad takimi przepisami pracuje obecnie Sejm. To dobra wiadomość dla rodziców, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, bo placówka jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został w został wprowadzony ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z zasiłku skorzystać mogą rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły, bo te są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

 

Rodzice mają wybór

Na początku maja rząd umożliwił ponowne otwarcie placówek – żłobki, przedszkola i szkoły mogą wracać do pracy od 6 maja br. Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 maja br. zakłada jednak, że rodzice, którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem, nawet jeśli placówka wróci do pracy wciąż mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku.

Takie prawo przysługuje też w przypadku, kiedy to placówka nie będzie w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem.

Dłuższy zasiłek? W Sejmie trwają prace

Rząd przedłużył możliwość skorzystania z zasiłku do 14 czerwca br. Być może rodzice z tej możliwości będą mogli skorzystać dłużej. W Sejmie trwają prace legislacyjne, w świetle których dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwałby do 28 czerwca. Taką możliwość zakłada projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nad którymi pracuje Parlament.

Projektowane przepisy przewidują możliwość dalszego wydłużania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia, aby można było przedłużyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach wakacyjnych np. przez  żłobki i przedszkola.


 

Źródło gov.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ja znajoma
Ja znajoma
3 lat temu

Może wogole niech nie wracają do pracy ,przyjdą tacy co chcą pracować

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Chyba pierwszy raz dałem Ci plusa.

dekalb
dekalb
3 lat temu

Takie mamy rządy promowanie nieróbstwa–,,bogatsi,,(przedsiębiorcy)za to zapłacą.

lawyer
lawyer
3 lat temu
Reply to  dekalb

sugeruję się dokształcić w zakresie Prawa Ubezpieczeń Społecznych zanim się skutecznie skompromitujesz. Przedsiębiorcy nie płacą za zasiłek opiekuńczy bo to nie jest koszt pracodawcy. Większe zakłady pracy są zobligowane z ustawy do wypłaty zasiłku, ale ZUS te pieniądze potem zwraca. Zatem cały miesiąc przebywania takiego pracownika na zasiłku = niemal zerowy koszt osobowy dla pracodawcy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  lawyer

No jasne. Pracodawcy nie płacą zasiłku. Podobnie jak inni podatnicy.

Zasiłek płacą Morawiecki z Sasinem. Pieniądze biorą z garnca ze złotem, który znajdują na drugim końcu tęczy.

Piszesz o kompromitacji, a sam się ośmieszasz. W normalnych krajach (podać przykłady?) już dawno zorganizowana jest opieka nad najmłodszymi dziećmi. Tak aby rodzice mogli normalnie pracować. A u nas tradycyjnie rozdawnictwo.

ate
ate
3 lat temu

W Polsce też już jest zorganizowana opieka /przedszkola,żłobki, klasy I-III, ale lepiej siedzieć w domu .Mają co niektórzy „dobrych” pracodawców.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  ate

Ale nie ma obowiązku odstawienia dziecka do szkoły i powrotu do pracy. A powinien być.

Kandydat
Kandydat
3 lat temu
Reply to  lawyer

Masz rację przedsiębiorcy nie poniosą żadnych obciążeń,to wszystko jest wypłacane ze składek policji, wojska, urzędników i całej budżetówki.GŁĄB.