Do Pokazowej Zagrody w Krajewie wkrótce trafią pierwsze żubry. Kiedy zostanie udostępniona dla zwiedzających?

Zagroda w Krajewie pod Mławą jest już gotowa. Do 15 grudnia mają pojawić się w niej pierwsze żubry. Zanim jednak miejsce zostanie udostępnione dla zwiedzających, zwierzęta otrzymają czas na aklimatyzację.

 

Budowa Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie właśnie osiągnęła końcowy etap, a transport pierwszych żubrów wyznaczony został na pierwszą połowę grudnia 2023 roku.

4 grudnia przedstawiciele Instytutu Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wizytowali teren na którym powstała Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie.

–  W trakcie wizytacji każdy z elementów zagrody został skrupulatnie sprawdzony przez specjalistów w celu gruntownej analizy funkcjonalności oraz stwierdzenia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, które zagroda bezwzględnie musi spełniać – informuje Nadleśnictwo Dwukoły.

– Biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt oraz stres wynikający z odłączenia od stada, w którym żubry przebywały dotychczas, transport, który jest nienaturalnym procesem dla zwierząt dzikich i  konieczność przyzwyczajenia się – aklimatyzacji w nowym miejscu tj. Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie prosimy o cierpliwość oraz niezbliżanie się do ogrodzenia – przekazują leśnicy i dodają, że zagroda zostanie udostępniona odwiedzającym po zakończeniu okresu aklimatyzacji, o czym Nadleśnictwo Dwukoły powiadomi.

Zagroda zrealizowana została w ramach Projektu „Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce” i jest ona jego ostatnim elementem. Projekt obejmuje swym zasięgiem 90% krajowej wolnej populacji tego gatunku w 8 województwach oraz 6 kluczowych zagród hodowlanych. Beneficjentem projektu jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a partnerami Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments