Do 1 marca obowiązkowe szczepienia medyków i farmaceutów. Brak szczepienia może być uzasadnieniem do rozwiązania umowy o pracę

W poniedziałek, 21 lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący obowiązkowego szczepienia przeciwko koronawirusowi w placówkach leczniczych oraz aptekach. Pracodawca może zwolnić z pracy osobę niezaszczepioną.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w terminie nie późniejszym niż do 1 marca 2022 roku nałożony został obowiązek poddaniu się szczepieniu przeciwko Covid-19 przez osoby, które wykonują zawody medyczne w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, oraz osoby świadczące usługi farmaceutyczne w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.

Według podanego komunikatu, pracodawca może zażądać od pracownika złożenia oświadczenia o zrealizowaniu tego obowiązku. Jeśli pracownik tego nie uczyni, może się to wiązać z odpowiednimi sankcjami.

 

– Brak poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu – informuje Ministerstwo Zdrowia.

W zależności od tego, jakie stanowisko pracy wykonuje pracownik, który nie poddał się szczepieniu, pracodawca może zorganizować pracę tak, by osoba niezaszczepiona wykonując swoje zadania nie stwarzała ewentualnego zagrożenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub też może rozwiązać stosunek pracy z takim pracownikiem w taki sposób, aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji w miejscu pracy.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Jaki jest poziom zaczepienia personelu medycznego w przasnyskim szpitalu? Niektórzy nadal nie wiedzą, że muszą się zaszczepić, uważając ,że ze względu na braki personelu, nadal będą pracować bez zmian! Czy pracodawca zadba o bezpieczne i higieniczne warunki pracy?

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  Anna

W szpitalu najważniejsza jest fachowa pomoc, więc jeśli coś poważnego ci dolega, to jedź prywatnym transportem do innego szpitala, gdyż karetka mogłaby cię przywieźć do Przasnysza. A szczepienie personelu przeciw covid w żaden sposób nie poprawi rokowań pacjentów, ale wiem, że akurat w Przasnyszu dyrektor zmusza pracowników do tego aby ryzykowali swoje zdrowie, szczepiąc się. Niech cwaniak podpisze te oświadczenie , że bierze odpowiedzialność za szczepienie i wtedy ok. Co ma dać szczepienie komuś, kto całą pandemię przepracował na oddziale covidowym i nie był ani razu na zwolnieniu. Wg niego bardziej wartościowy jest zaszczepiony, który kilka razy miał absencję. To… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Kefas
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

A Ty dalej będziesz twierdził, że szczepienia to tylko jedna wielka ściema, która służy wyciąganiu kasy przez koncerny farmaceutyczne?

Kefas
Kefas
2 lat temu

A wytłumacz po co osobie, która przepracowała ba covidowym całą pandemię, szczepionka? Rozumiesz to, że na oddziale covidowym, raczej ma się kontakt z wirusem i jak mimo to, nie choruje a i tak się go zmusza do szczepienia, którego on nie chce, to jest to zwykłe sk******wo a nie troska o kogoś. Bo zaszczepieni zarażają i sądząc po oficjalnych danych MZ częściej niż nie szczepienie. Więc szczepienie nie chroni pacjentów w żaden sposób.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Ostatnio pisałeś, że omikron to tak naprawdę drapanie w gardle. 360 osób wczoraj w Polsce zmarło. Musiało ich zaje**ście w tym gardle drapać.

K.
K.
2 lat temu

Marek, mało czytasz i mało wiesz. Wczoraj w Polsce zmarło 360 osób? A wiesz jak te statystyki są naliczane?