Czy leki przeciwbólowe mogą wpływać na skórę?

Każdy lek, który zażywamy, jest substancją, którą wprowadzana do naszego organizmu wywołuje szereg różnych reakcji. Ten sam preparat zażyty przez jedną osobę i działający bez żadnych komplikacji u innej może wywołać szereg powikłań. Jest to związane z indywidualnymi predyspozycjami, procesami chemicznymi i tolerancją organizmu na określone związki, a także występujące schorzenia oraz alergie. Wśród najczęściej zażywanych leków na świecie znajdują się środki przeciwbólowe. Czy ich zażywanie może mieć jakiś wpływ na naszą skórę?

 

Jakie leki najczęściej wywołują reakcje skórne?

Substancje zawarte w lekach przeciwbólowych po zażyciu ich tworzą w naszym organizmie nowe związki chemiczne. Mogą one wywołać różne odczyny i efekty polekowe. W efekcie czasami pojawiają się objawy nadwrażliwości na dane składniki i reakcje alergiczne. Najczęściej różnego rodzaju zmiany skórne występują po antybiotykach oraz lekach przeciwzapalnych, a wiele popularnych środków przeciwbólowych wykazuje także właściwości przeciwzapalne.

Najczęściej różne zmiany na skórze pojawiają się po lekach z grupy sulfonamidów, salicylanów, preparatach zawierających różne związki jodu, metamizol, a także występujących w postaci żeli, aerozoli czy kremów. Niepożądane reakcje i alergie powodują też dodawane do produktów barwniki i konserwanty, takie jak parabeny czy mertiolat. Znacznie intensywniejszy wpływ na skórę można dostrzec po podaniu leków przeciwbólowych domięśniowo lub dożylnie.

 

Wysypka i pokrzywka – efekt uboczny leków przeciwbólowych

Skutki uboczne zażywania leków, w tym środków przeciwbólowych mogą być bardzo różne. Na ich wystąpienie szczególnie podatne są osoby, u których występują alergie. Wśród najczęstszych zmian skórnych pojawiających się po zażyciu leków przeciwbólowych znajduje się wysypka. Jest to zazwyczaj zmiana o charakterze plamisto-grudkowym, która klasyfikowana jest jako odczyn skórny polekowy. Najczęściej ten rodzaj powikłania pojawia się w ciągu kilku dni od zastosowania danego leku. Wysypka plamisto-grudkowa pojawia się głównie po lekach z grupy sulfonamidów oraz po ampicylinach.

Bardzo charakterystycznym zjawiskiem na skórze jest również popularna pokrzywka, która objawia się występowaniem swędzących bąbli, a także naczynioruchowych obrzęków. W przypadku, jeżeli pokrzywka pojawi się na twarzy, zazwyczaj dochodzi do zniekształcenia jej zarysów. Charakterystyczne bąble utrzymują się zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin, choć w tym samym czasie mogą też wystąpić nowe zmiany. Najczęściej pokrzywkę wywołuje kwas acetylosalicylowy lub też substancje czynne zawarte w antybiotykach oraz silnych środkach przeciwbólowych.

 

Leki przeciwbólowe a wypryski i rumień wielopostaciowy – jak poradzić sobie ze zmianami na skórze?

W wyniku zażywania leków przeciwbólowych na powierzchni skóry mogą wystąpić także grudki oraz bolesne pęcherzyki. Pojawiają się one zazwyczaj po 2 lub 3 dniach po kontakcie z danym lekiem i często przyczyną ich wystąpienia jest zastosowanie różnego rodzaju maści, lub kremów. Takie wypryski bywają bolesne i zazwyczaj swędzą. Może im też towarzyszyć czerwony odczyn. Aby pozbyć się problemu lub dokładnie zbadać powód wystąpienia zjawiska, można udać się do właściwego specjalisty, jakim w tym przypadku jest dermatolog. Warszawa to miasto oferujące w tej dziedzinie najlepszych specjalistów.

Niekiedy na skutek zażycia leków przeciwbólowych i innych medykamentów może pojawić się również rumień wielopostaciowy o różnych kształtach. Zazwyczaj tego typu zmiana obejmuje dolne i górne kończyny, choć może wystąpić także w obrębie tułowia. Rumień wielopostaciowy jest zmianą pojawiającą się najczęściej po zażyciu penicyliny i leków z grupy sulfonamidów. Charakterystyczne zmiany na skórze mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Niekiedy powstające pęcherze mogą pękać i tworzyć nadżerki. W przypadku wystąpienia takich zmian także warto wybrać się do dermatologa, który zaleci stosowanie odpowiednich środków łagodzących.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na leki przeciwbólowe warto ten fakt zgłosić swojemu lekarzowi, aby uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji i korzystać z innych środków leczniczych dostępnych na rynku farmaceutycznych niezawierających danej substancji uczulającej w składzie.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments