Bieg Pamięci w 80. rocznicę mordu w Krzynowłodze Małej – zaproszenie

W 80. rocznicę mordu w Krzynowłodze Małej społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wraz z nauczycielem historii zapraszają do udziału w Biegu Pamięci.

 

Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krzynowłodze Małej zaprasza zarówno uczniów, jak i dorosłych do wzięcia udziału w Biegu Pamięci w 80. rocznicę mordu w Krzynowłodze Małej.

Zawody odbędą się 30 kwietnia 2024 roku o godz. 10.30. Trasa biegu będzie przebiegać od kościoła do Pomnika 40 Pomordowanych. Jej długość to 600 metrów. Chętne osoby mogą zgłaszać swój udział do 15 kwietnia, uczniowie  u wychowawców klas, a dorośli w sekretariacie szkoły pod nr tel. 29 751 26 07.

Mord w Krzynowłodze Małej

Grupa partyzantów „Toporka” zabiła 2 żandarmów niemieckich, za co hitlerowcy po ciężkich i zarazem bardzo okrutnych przesłuchaniach, zastosowali odpowiedzialność zbiorową, aby w ten sposób zastraszyć ludność polską. Wzięli z okolicznych wiosek leżących na terenie gminy 50 zakładników i przez 2 tygodnie przetrzymywali ich w podziemiach kościoła.

2 maja 1944 r. Niemcy zwolnili 10 osób, a pozostałych 40 wozami wywieźli na obrzeża Krzynowłogi i tam grupami po 10 pluton egzekucyjny gestapo rozstrzeliwał zakładników. Wrogowie zmusili okolicznych mieszkańców, w tym także niektórych członków rodzin zabijanych, do kopania mogiły, a potem do przyglądania się samej egzekucji.

 

 

j.b

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
1 miesiąc temu

C.W.P.

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

Tam zostal rozstrzelany ojciec mojej babci.

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

ach ci niemcy…