BASEN I LODOWISKO TO ZADANIE MIASTA DLATEGO WYBUDUJE JE MIASTO PRZASNYSZ

Rada Miejska w Przasnyszu stanowiskiem z dnia 26 lutego 2015 roku wyraziła głębokie zainteresowanie budową krytego lodowiska i basenu w Przasnyszu. Zarząd Powiatu Przasnyskiego wychodząc naprzeciw oczekiwaniu Rady Miejskiej proponuje przejęcie funkcji lidera projektu MCSZ w Przasnyszu  – burmistrzowi miasta. 

 

Miasto liderem projektu. Powiat wesprze Miasto finansowo i logistycznie.

Podczas sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w dniu 31 marca br.  podjęta zostanie uchwała i  stanowisko w sprawie przekazania Miastu Przasnysz funkcji lidera do realizacji inwestycji Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Przasnyszu z basenem, lodowiskiem i wszelką infrastruktura towarzyszącą – jako zadania Miasta, a nie Powiatu.

 

Basen i lodowisko to zadanie miasta. Powiat chciał, a miasto co robiło?

Rada i zarząd powiatu przasnyskiego dwukrotnie składała wnioski unijne na realizację tej inwestycji w Przasnyszu w latach 2005 i 2008, mimo że to zadanie należy do zadań miasta, a powiaty nie mają w katalogu swoich zdań tego rodzaju działań. Dwukrotnie powiat nie uzyskał realnego wsparcia ze strony Miasta Przasnysz, a działania władz miasta wręcz przemawiały za brakiem woli budowy obiektów w Przasnyszu. Powiat mimo to złożył wniosek unijny po raz trzeci. Jednakże obecne działania władz miasta po raz kolejny wskazują na pozorne i medialne zaangażowanie się w projekt, zmierzające do zablokowania po raz trzeci realizacji tej inwestycji przez samorząd powiatowy.

Powiat zrobił co mógł, teraz czas na zaangażowanie Miasta.

Powiat przasnyski wykorzystuje w sprawie budowy basenu i lodowiska w Przasnyszu wszelkie swoje możliwości. Jednak przewidując zagrożenie przy kolejnej próbie powiatu już torpedowanej przez miasto Przasnysz – rada powiatu w trosce o powodzenie tej inwestycji w Przasnyszu nie może wykluczyć, że to rada miejska w Przasnyszu i burmistrz Przasnysza będą skuteczniejsi w realizacji, tej bardzo potrzebnej dla naszego miasta inwestycji.

W związku z tym Rada Powiatu Przasnyskiego przekazuje funkcję lidera projektu budowy lodowiska i aquaparku w Przasnyszu samorządowi miasta Przasnysz. Miasto będzie miało większe szanse pozyskania środków finansowych na to zadanie, gdyż jest zadaniem miasta, a nie powiatu.

W przyszłym roku ruszą nabory z nowej perspektywy finansowej UE i miasto Przasnysz starając się o realizację basenu i lodowiska, jako zadania własnego nie może go przegapić. Ma czas na przygotowanie dobrego projektu. To do budżetu Miasta trafia 100% podatków lokalnych, przez co samorząd miejski udowodni UE, że ma potencjał finansowy niezbędny do późniejszego utrzymania obiektów.

Powiat pomoże Miastu finansowo i logistycznie.

Powiat będzie Miasto wspierał w budowie basenu i lodowiska w Przasnyszu. Rada Powiatu deklaruje jednocześnie, że udzieli Miastu pomocy finansowej znacznie większej, niż miasto Przasnysz deklarowało Powiatowi i nie mniejszej niż powiat zaangażował w budowę basenu w Chorzelach. Miasto może skorzystać z dokumentacji wykonanej przez powiat i zaplanować inwestycję w bardziej dogodnym miejscu dla mieszkańców, np. przy stadionie miejskim – tworząc pięknie położony i funkcjonalny kompleks sportowy.

Miasto działaniem może teraz udowodnić, że chce basenu i lodowiska w Przasnyszu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu samorząd miasta Przasnysz będzie mógł z pełną wiarygodnością udowodnić stanowiska podejmowane przez radę miejską o potrzebie budowy obiektów – a projekt Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Przasnyszu przestanie rozbijać jedność powiatu przasnyskiego.

Ambicje władz miasta zostaną zaspokojone, a odpowiedzialność za własne zadania uporządkowana.

Rada Powiatu czyni więc wszystko, aby przywrócić normalność realizacji zadań należących do poszczególnych samorządów (miejskiego i powiatowego) i  uniknąć w przyszłości stosowanych dotychczas przez samorząd miejski metod – prowadzących jedynie do zachwiania integralności powiatu i jego wizerunku na zewnątrz.  Obecnie rada miejska i burmistrz Przasnysza prowadzi krótkowzroczną samobójczą grę w kierunku rozbicia powiatu przasnyskiego i buntowaniu samorządów wszystkich gmin.

Przekazanie lidera projektu MCSZ w Przasnyszu samorządowi miejskiemu przywróci stabilizację, odpowiedzialność za realizację zadań własnych oraz uczyni zadość ambicjom władz miasta, które będą mogły wykazać swoje faktyczne zaangażowanie i potrzebę budowy basenu i lodowiska w Przasnyszu.


Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments