Zwycięski festiwal dla OSP Bogate

Festiwal Orkiestr Dętych organizowany w Bogatem powoli staje się jedną z bardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych regionu. W tym roku zorganizowano go po raz szósty, a skala wydarzenia nabiera coraz większego prestiżu. Kto wie jednak, czy festiwal będzie miał szansę na jeszcze większy rozwój, skoro jego gospodarze zwykle zgarniają najważniejsze nagrody?

Pomysł na organizację festiwalu był nierozerwalnie związany z sukcesami, które odnosi miejscowa orkiestra dęta z OSP Bogate. Dlatego też m.in. z inicjatywy wójt Grażyny Wróblewskiej przygotowano wydarzenie, które miało zwrócić uwagę nie tylko na sam poziom umiejętności muzyków z gminy Przasnysz, lecz przede wszystkim – na piękno tego rodzaju muzyki.

W ciągu ostatnich lat podobnych festiwali odbyło się już pięć. Tegoroczna impreza była szóstą z kolei i wyjątkową, jeśli chodzi o oprawę. W tym roku bowiem festiwal został wpisany jako jeden z ważniejszych punktów projektu „Powiat Przasnyski Stolicą Kultury Mazowsza 2014”. Patronat nad tą imprezą objął marszałek Mazowsza Adam Struzik. Wyjątkowo długa była również lista uczestników – do Bogatego przyjechało wiele orkiestr – zarówno w bliska, jak i z dalszych stron. Toteż występy zaplanowane na niedzielne popołudnie, 18 maja, zapowiadały się bardzo ciekawie.

I publiczność zgromadzona wokół Zespołu Szkół w Bogatem, gdzie odbywał się festiwal, się nie zawiodła. W rywalizacji wzięły udział orkiestry z Sochocina, Przasnysza, Gąsewa, Zielonej, Bogatego, Gruduska, Dzierzgowa i Starej Krępy. Oczywiście poziom był zróżnicowany, ale gospodarze niedzielnego spotkania musieli pokazać rzeczywiście wielkie umiejętności, żeby uzyskać pierwszą nagrodę. Jury złożone z osób związanych z muzyką orkiestrową kierowało się kilkoma kryteriami i dopiero osiągnięcie wysokiego wyniku w większości z nich dawało szansę na wygraną.

Ostatecznie podium zajęły następujące orkiestry:

  1. miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Bogate
  2. miejsce – Orkiestra Dęta OSP Przasnysz
  3. miejsce – Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Grudusku.

Na festiwalu pojawiło się wielu przedstawicieli lokalnej polityki – samorządowcy i reprezentanci instytucji państwowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski, Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, Wójt Gminy Płoniawy-Bramura Włodzimierz Załęski czy też Wójt Gminy Dzierzgowo Robert Jeliński. Oprócz nich występy oglądała liczna rzesza mieszkańców gminy. Ci ostatni nie kryli też radości, że to właśnie ich reprezentanci wygrali całą orkiestrową rywalizację.

Regionalny Festiwal Orkiestr Dętych był finansowany przez Gminę Przasnysz, a także Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments