Zwolnienia grupowe w powiecie przasnyskim obejmą blisko 200 osób. Czekamy na gorsze jutro?

Epidemia koronawirusa negatywnie wpływa nie tylko na prywatne i zawodowe życie każdego z nas, ale także na funkcjonowanie wielu firm. Liczne zakłady planują zwolnienia, inne już je przeprowadziły. Na razie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przasnyszu tłumów nie widać, ale są one nieuniknione w niedalekiej przyszłości, ponieważ pracownicy znajdują się na okresach wypowiedzenia.

 

W styczniu 2020 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przasnyszu wyniosła 1.883 osoby, a w lutym i marcu ich liczba dalej nieznacznie spadała. (w lutym było to 1.879 osób, w marcu – 1.863 osoby). Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2020 r. wynosiła zaledwie 8,9 % i miejmy nadzieję, że w przyszłości nie przyjdzie jej wzrosnąć do poziomu notowanego w powiecie przasnyskim w 2004 r. kiedy wynosiła 24,7%, a wśród zarejestrowanych bezrobotnych było 5.377 osób.

W przasnyskim pośredniaku wzmożonego ruchu jeszcze nie widać, ale są już wyraźne zapowiedzi nadchodzących zmian. W lutym i w marcu wpłynęło zawiadomienie z czterech zakładów pracy o chęci przeprowadzenia zwolnień grupowych na łączną liczbę 196 osób.

Nie ma nowych ofert pracy

Jak komentują specjaliści od rynku pracy zatrudnieni w PUP, na razie sytuacja pod względem rejestrowanego bezrobocia jest stabilna, dominuje za to głęboka niepewność wśród przedsiębiorców, co sprawia, że stanęły programy skierowane dla pracodawców, a do urzędu nie wpływają żadne oferty pracy.

– Osób rejestrujących się jest mniej niż przed epidemią, ale powodem może być fakt, że nie zakończyły się jeszcze okresy wypowiedzeń z zakładów pracy. Od początku 2020 r. oraz w latach poprzednich w ramach PUP realizowane były programy skierowane do przedsiębiorców i pracodawców, jak i do osób bezrobotnych. Z uwagi na sytuację, związaną z epidemią i z kłopotami przedsiębiorców z utrzymaniem istniejących miejsc pracy, realizacja tych programów nie jest obecnie możliwa – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy mgr Jadwiga Żuber.

Przedsiębiorcy nie myślą o zatrudnianiu, zastanawiają się jak przetrwać

Wiele firm, ze względu na bezpieczeństwo, zawiesiło proces rekrutacji. Do urzędu nie wpływają żadne oferty pracy. Obecnie pracodawcy są zainteresowani usługami PUP w zakresie tarczy antykryzysowej. Urząd ogłosił nabór wniosków na pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców do kwoty 5 000 zł ze środków Funduszu Pracy. Sukcesywnie ogłaszane będą kolejne nabory pozostałych instrumentów, aby jak najszybciej pomóc przedsiębiorcom.

– W urzędzie nie widać jeszcze wzmożonej rejestracji w wyniku zwolnień. Będzie ona zapewne widoczna w przyszłości z uwagi na czas wypowiadania umów o pracę. Obecnie trwa wzmożona praca dotycząca wdrożenia tarczy antykryzysowej – mówi Jadwiga Żuber.

Dodajmy, że obecnie podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi 861,40 zł. Oby jak najmniej osób musiało z niego korzystać.

 

M. Jabłońska


 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu

Morawiecki: przygotowywaliśmy się do pandemii od miesięcy.
Gapiński: mamy nieprzebrane zasoby gotówki.

No i mamy kartonową tarczę. Pożyczka 5000 zł. W sam raz na stypę…
Za chwilę pewnie nasz Nareszcie Przasnyski wrzuci jakąś przemowę ku pokrzepieniu serc. Tyle że propaganda wkrótce przestanie działać.

Kolo
Kolo
4 lat temu

Marek kochasz tamtą władzę. Życie byś oddał za nią. Pierwszy jesteś do krytyki. A może miałeś jakieś fory gdy rządzili

gość
gość
4 lat temu
Reply to  Kolo

LUKA W VACIE.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  gość

Luka w VAT? A możesz napisać, jakie działania podjął obecny rząd w celu jej zmniejszenia? Bo te działania które ja znam to weszły w życie pod koniec rządów PO.

Buahahhaha
Buahahhaha
4 lat temu
Reply to  Kolo

korytko się urwało , to kwiczeć trzeba !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Buahahhaha

Zobaczymy, jak Ty pajacu będziesz wkrótce kwiczał, jak ci Morawiecki tarczę zafunduje.

kolo
kolo
4 lat temu

obrażać to podstawa pełowcow

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Kolo

Tamtą, czyli jaką? Bo nie kumam.
Ale chyba każdy rząd po ’89 roku był lepszy niż te pacynki. Nawet pierwszy rząd PiS z 2005. Bo Lech Kaczyński był jaki był, ale nigdy by nie pozwolił na to, żeby tak deptać Konstytucję i wymiar sprawiedliwości.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu

Aha, jeszcze jedno. W tytule mamy „Czekamy na gorsze jutro?”.
Brutalna prawda jest taka, że lepsze jutro było wczoraj…

Xdl
Xdl
4 lat temu

Spadek bezrobocia spowodowany był zapewne udzieleniem kilku dotacji dla bezrobotnych którzy sami wykazali się inicjatywą podjęcia działalności gospodarczej. Działalność analityków PUP jest tu wątpliwa.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Płakali że niema ludzi do pracy więc problem sam się rozwiązał

Edek
Edek
4 lat temu
Reply to  Piotr

Może nie do końca o to chodziło, ale zamysł podobny 🙂