ZUS: Ulga dla pracujących seniorów

Osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie pobierają emerytury,  a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Pozostając w zatrudnieniu, przychody do kwoty 85 528 zł zostaną zwolnione z opodatkowania, a rozliczający się według skali podatkowej do 115 528 zł.

 

– Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty rodzinnej, lub nie mają. Podstawowym warunkiem uprawniającym do ulgi jest niepobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomimo nabytych uprawnień emerytalnych i dalsza praca. Nie skorzystają więc z niej seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, pobierają emeryturę i dorabiają – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Kto może skorzystać z ulgi?

Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie otrzymują emerytury ani renty rodzinnej z ZUS, KRUS, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego. By skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego, trzeba też podlegać ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenia, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

Seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej będą płacić podatek od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej dopiero po przekroczeniu 115 528 zł brutto (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

By skorzystać z preferencji podatkowej, osoby na etacie i umowie zlecenia muszą także złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Pracujący emeryt uwzględnia ulgę w rozliczeniu za 2023 r. lub wcześniej już na etapie zaliczek na podatek. Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła dokonać ostatecznego rozliczenia dopiero w zeznaniu rocznym.

Ważne!

Jeżeli emeryt lub rencista zacznie pobierać emeryturę i tym samym przestanie spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi, ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

 

Źródło Wojciech Ściwiarski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stara
Stara
1 miesiąc temu

Brawo! Niech pracują jak najdłużej. Umysł utrzymywany w sprawności jest młody.

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Stara

Tak, a młodzi ludzie niech szukają pracy przez 20 lat. Chore.

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

Co ma szukanie pracy przez młodych do starszych pracujących? Jeśli ktoś jest dobrze wykształcony i pracowity, nie ma problemu ze znalezieniem pracy.
Uważasz, że jest za mało miejsc pracy to idź do tych, których wybrałeś. Oni powinni organizować miejsca pracy, mieć pomysł na miasto. szczególnie powiat.

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Zołza

To znaczy, że ten mniej wykształcony i mniej pracowity musi umrzeć? No fajna definicja. A jeśli chodzi o miejsca pracy, to oczywistym jest, że włodarze miasta powinni stawać na uszach i organizować miejsca pracy tutaj. Sęk w tym, że albo nie potrafią, albo po prostu mają to głęboko gdzieś. Po co się mają stresować, kiedy mogą spokojną pensyjkę przytulać bez wysiłku. Jeśli zaś poruszyłaś temat wyborów, to mogę powiedzieć tylko tyle, że nie głosowałem tym razem na nikogo, bo nie było na kogo.

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

Nikt nie musi umierać, ale też nie dla wszystkich jest praca w urzędach czy na stanowiskach. Jest mnóstwo pracy fizycznej, na którą jest zapotrzebowanie, rzemiosło ginie.
Nagonka na starszych pracowników nie wygeneruje miejsc pracy a sprzyja wyłącznie skłóceniu ludzi

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Zołza

A ja twierdze, że jeśli pobierasz emeryturę, to zwalniaj miejsca etatowe. Spaceruj, uprawiaj działkę, piastuj wnuki, zapisz się na U3W, jeździj na zorganizowane wycieczki, czynnie odpoczywaj. Bo przed emerytem jest jeszcze jedna, trudna droga i przednią trzeba odpocząć. Młodzi ludzie niech pracują na swoją emeryturę,bo ile jej będą mieli gdy znajdą pracę po 20 latach szukania? Emerycie nie bądź pazerny, daj szansę młodszym! Tak bym zakończył.

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

Tu nie chodzi o żadna pazerność, tylko o doświadczenie i aktywność zawodową. Nie po to państwo kształci mądrych ludzi aby się ich potem pozbywać. Do lekarza idziesz to wybierasz tego po studiach czy starszego? Prawnika weźmiesz doświadczonego czy młodzika po aplikacji? I tak dalej, mechanik musi mieć doświadczenie, zegarmistrz itd. Każdy ma prawo mieć pomysł na swoją starość i nikt nie ma prawa dyktować, co ma robić. Amen

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Zołza

Ten doświadczony lekarz, prawnik, mechanik, zegarmistrz, też był młodym człowiekiem, któremu dano szansę zdobywania doświadczenia. Twierdzisz, że na taką szansę nie zasługują dzisiaj młodzi ludzie w tych branżach. Więc lecz się u tych doświadczonych lekarzy, może ci pomogą. I nie jest to żadna złośliwość z mojej strony, tylko głos zdrowego rozsądku. Ktoś kiedyś ustalił kryteria pracy, tak jak jazdę po prawej stronie drogi, i trzymajmy się przepisów. Nikt nikomu nie zabrania pracować na emeryturze, ale uważam że już na swój rachunek (własna działalność) nie zajmując miejsca młodszym. Być niewolnikiem samego siebie i pieniądza, to zła cecha człowieka.

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

A kto tu komu odbiera szansę? Bezrobocie jest obecnie bardzo niskie! Pisałam już wcześniej, że osoby przygotowane do pracy z wykształceniem w dobrym zawodzie i olejem w głowie pracę znajdą. Dla pozostałych też jest pracy wiele: brakuje rzemieślników, sprzątaczxek, opiekunek, robotników, etc. Teraz wszyscy chcieliby po byle studiach w Pcimiu mieć pracę bez nic nierobienia i wysokimi poborami. Tak nie ma !Nigdzie! W przypadku pracy osób starszych najczęsciej nie chodzi wogóle o pieniądze! Mylisz się! Wielu pracodawców wręcz na siłę trzyma starszych, któzy mogliby odejść, bo młodzi do niczego sie nie nadają! Jeśli chodzi o przepisy emerytalne, to mam nadzieję,… Czytaj więcej »

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Zołza

Nie ubliżając nikomu, jaką ma być pielęgniarka w wieku 70-80 lat? Co to za żołnierz, policjant, strażak w wieku 70-80 lat? Nie należę też do zwolenników uzależnienia kobiet od mężczyzn, ale też nie jestem zwolennikiem związków jednopłciowych. Kto więc szkodzi naturze? Tak trudno jest nam zrozumieć to, co jest naturalne, tak? Jeszcze trochę, a winny(a) całej katastrofy świata sam(a) się przyzna do błędu, ale może być za późno.

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

Żołnierz policjant i strażak dostaje emeryturę przed czterdziestką i potem siedzi w ochronie. To wogole inny temat. Ich nie porównuj.
Związki jednopłciowe były, są i będą. To też jest zgodne z naturą.
Nie znam siedemdziesięciu i starszej pielęgniarki.
Coś pleciesz

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Zołza

No i rozum poszedł spać. Tak to jest, jak ktoś nie wie co mówi. Dixi

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

No niestety, tak to jest, fakt

Ale burak!
Ale burak!
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

Wielokrotnie pracujący emeryt traci pieniądze z tego powodu, że pracuje nadal. O czym piszesz! Nie masz rozeznania! Dobry fachowiec jest trzymany w miejscu pracy często na siłę, bo młodych specjalistów nie ma. Szczególnie w trudnych dziedzinach typu działy finansowe, księgowe, itp. Młodzi rzadko chcą zając się trudną pracą. najchętniej pracowaliby w promocji, marketingu, kulturze itp., gdzie nie trzeba się wiele napracować.Żaden mądry manager nie wypuści dobrego pracownika, gdy ten wejdzie w wiek emerytalny, bo wie, czym to grozi.Dlatego ulgi ZUS są jak najbardziej zasadne.

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Ale burak!

To co się stanie, kiedy ci wszyscy fachowcy-emeryci odejdą w zaświaty? Polska zginie, bo nie będzie fachowców? Chyba tak. PS. a dlaczego jesteś burak? – tak się podpisałeś.

Ale burak
Ale burak
1 miesiąc temu
Reply to  Stanisław

Bo mam dystans do siebie i poczucie humoru

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu
Reply to  Ale burak

I tak trzymaj.

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Fajne daliście zdjęcie do artykułu, takie memiczne 😉