„Zielono” w Wielodrożu

Mieszkańcy gminy Przasnysz od dłuższego czasu udowadniają, że potrafią wskrzeszać nawet dawno już zapo,niane tradycje i kultywować ducha wsi, którego często dzisiaj brakuje. Zapewne taka intencja towarzyszyła mieszkańcom Wielodroża, którzy świętowali niedawno uroczystość Zielonych Świątek.

W sobotę, 14 maja, odbyło się tu spotkanie integracyjne zatytułowane „Tradycje zielonoświątkowe”. Pomysłodawcą tej imprezy było Stowarzyszenie na  rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, które otrzymało duże wsparcie od grupy nieformalnej działającej od niedawna w Wielodrożu. Duża aktywności wykazali się także radny Grzegorz Sobieraj i sołtys Wielodroża Jolanta Stodólska, wespół z wójt Grażyną Wróblewską. Wspólnymi siłami udało się więc przygotować bardzo ciekawą uroczystość, w której lokalne tradycje przeplatały się z naukowymi prelekcjami na temat wagi obchodzonego święta.

W tutejszej świetlicy wiejskiej udało się zgromadzić sporą grupę mieszkańców gminy, którzy chcieli posłuchać o dawnych tradycjach zielonoświątkowych, jak i poznać bliżej historie sprzed kilku zaledwie dziesięcioleci, kiedy dla osób ze wsi podobne wydarzenia były normalnością

Sobotnie spotkanie rozpoczął ksiądz Cezary Olzacki, który przybliżył uczestnikom spotkania tradycje  kościelne związane z obchodami Zielonych Świątek. Następnie Wojciech Łukaszewski z Jednorożca wygłosił prelekcję na temat tradycji i zwyczajów zielonoświątkowych znanych na naszym terenie. W dalszej części odbyła się część artystyczna, którą wzięli na siebie mieszkańcy Bogatego, w tym Grupa Młodych oraz Klub Seniora.

Największy aplauz wzbudził jednak występ aktorów z samego Wielodroża. Naprędce zebrana grupa przygotowała dla swoich widzów wiązankę skeczy i prezentacji dawnych tradycji świątecznych. Gwoździemr programu była inscenizacja słynnej „Rzepki” Juliana Tuwima, w której wzięli dorośli, młodzież oraz dzieci.

Tematyka Zielonych Świątek przewijała się również w  organizowanych zabawach i konkursach. Udało się przeprowadzić np. konkurs na najpiękniejszy wianek upleciony z liści brzozy i tataraku czy konkurs pt. „odlotowa miotła”, podczas którego uczestnicy  robili miotły z gałązek brzozy na czas.

Uroczystość w Wielodrożu była pierwszym wydarzeniem z całego cyklu imprez o charakterze integracyjnym, które będzie w tym roku realizować Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz. Zadanie realizowane jest w ramach ogłoszonego przez Gminę Przasnysz konkursu ofert na realizacji zadania publicznego pn. Wspieranie projektów propagujących integrację społeczności lokalnej  tytuł projektu: „Integracja mieszkańców Gminy Przasnysz poprzez cykl imprez rekreacyjno – kulturalnych”


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments