Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków – 5 zasad pobytu

Uzależnienie od narkotyków charakteryzuje się niemożnością kontrolowania chęci spożywania tych substancji i rozwijaniem tolerancji na ich działanie. W konsekwencji uzależniona osoba musi przyjmować coraz więcej dawek, aby doświadczyć tych samych wrażeń, narażając się na zespół odstawienia. W takich sytuacjach szansą na powrót do zdrowia jest leczenie w zamkniętym ośrodku. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują w takim miejscu.

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych – jak tam trafić?

Do ośrodka leczenia uzależnienia od narkotyków można trafić na dwa sposoby:

  • dobrowolnie;
  • wbrew woli osoby uzależnionej, w sposób wymuszony.

Kwestie dobrowolności i przymusowości leczenia reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124, z późn. zm.). W obu przypadkach uzależniony od narkotyków otrzymuje niezbędną pomoc, chociaż w drugim przypadku jest mu trochę trudniej zrozumieć i chcieć uczestniczyć w tym procesie.

Przymusowe leczenie może dotyczyć jedynie:

  • osób niepełnoletnich,
  • sprawców przestępstw związanych z nielegalnymi substancjami,
  • osób ubezwłasnowolnionych.

W każdym innym przypadku wymagane jest dobrowolne zgłoszenie się na odwyk.

Leczenie narkomanii w ośrodku zamkniętym

 

Każdy uzależniony ma do wyboru dwa rodzaje miejsc leczenia narkomanii: ośrodek państwowy lub prywatny.

Placówki państwowe to te, w których leczenie podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. To dobra opcja dla tych, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oczekiwanie na przyjęcie do jednostki państwowej wymaga cierpliwości. Czasami trzeba czekać nawet 2 lata. Do wyboru pozostaje prywatny ośrodek leczenia narkomanii. Warszawa jako stolica Polski ma kilka takich miejsc, gdzie w niektórych przypadkach można dostać się bez czekania w długiej kolejce.

5 najważniejszych zasad pobytu w zamkniętym ośrodku leczenia narkomanii

Sukces terapii w dużej mierze zależy od tego, jaki zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków zostanie wybrany. Jednak pewne jest, że w takich miejscach obowiązują określone zasady, które mogą się różnić w zależności od konkretnej placówki.

Poniżej znajdziesz najważniejsze, ogólne wytyczne, które dotyczą pobytu w tego rodzaju miejscach.

  1. Konieczność odbycia detoksu. Człowiek, który trafia na leczenia uzależnienia od narkotyków, musi być „czysty”. Chodzi o konieczność odtrucia jego organizmu z toksycznych substancji. Dobre prywatne ośrodki współpracują z miejscami, w których można odbyć detoks.
  2. Zakaz trzymania lub przyjmowania narkotyków. Osoba, która zgłasza się na leczenie nie może mieć przy sobie żadnych narkotyków lub innych substancji uzależniających. Znalezienie ich przy uzależnionym w trakcie leczenia wiąże się najczęściej z usunięciem z odwyku.
  3. Pobyt w zamknięciu. Odizolowanie od bodźców świata zewnętrznego ma na celu skupienie się na sobie i na swoim uzależnieniu. Dlatego nie dopuszcza się pacjenta do opuszczania terenu ośrodka przez okres trwania leczenia. W niektórych miejscach zakazane jest również korzystanie z urządzeń elektronicznych (telefonu, laptopa itp.).
  4. Uczęszczanie na terapię i słuchanie zaleceń. Człowiek, który chce rzeczywiście wyzdrowieć, musi liczyć się z personelem ośrodka leczenia uzależnień od narkotyków. Multidyscyplinarny zespół specjalistów najlepiej wie, jak pokonać chorobę i wrócić do zdrowia.
  5. Zaakceptowanie i przestrzeganie regulaminu. Każdy zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków ma swój wewnętrzny spis zasad i obowiązków. Może on dotyczyć zakazu używania agresji słownej i fizycznej, respektowania ciszy nocnej, przyjmowania lekarstw itp. Niedostosowanie się do wytycznych grozi usunięciem z placówki.

Mimo że pobyt w zamkniętej placówce leczenia narkomanii wymaga samodyscypliny i wytrwałości, to warto zawalczyć o siebie i swoje życie.

 

materiał zewnętrzny

 

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.