Trwają przygotowania do obchodów 100-lecia ZSP Przasnysz. Uczniowie odwiedzili grób mjra Henryka Sucharskiego

Uczniowie z przasnyskiego Zespołu Szkół Powiatowych odwiedzili grób mjra Henryka Sucharskiego w ramach obchodów 100-lecia istnienia szkoły.

 

Delegacja uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu w ramach obchodów 100-lecia powstania szkoły odwiedziła grób patrona placówki, który znajduje się na Westerplatte.

– Złożyliśmy symboliczny wieniec kwiatów i zapaliliśmy znicze w miejscu pochówku obrońców Westerplatte. Zapoznaliśmy się także z historią walk toczonych na tym terenie podczas II wojny światowej – relacjonuje szkoła.

Mjr Henryk Sucharski, który jest patronem przasnyskiej placówki oświatowej był dowódcą garnizonu Wojska Polskiego, którego zadaniem była  obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdującej się  na półwyspie Westerplatte.

– Do walk doszło  w czasie kampanii wrześniowej, w dniach 1 – 7 września 1939 roku. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej. Polacy przez te 7 dni bohatersko przeciwstawiali się przeważającym siłom niemieckich wojsk.  Od tamtego czasu Westerplatte stało się symbolem heroicznej postawy Polaków w walce o obronę niepodległości – opowiada szkoła.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
9 dni temu

Piękny gest młodzieży