Święcenie pól w Starej Krępie

Uroczystość święcenia pól, tak ważna dla społeczności gminy Przasnysz, jest praktykowana od lat w różnych miejscowościach. Ale rzadko kiedy udaje się ją zorganizować w taki sposób, jak było to minionej soboty, 20 czerwca, w sołectwie Stara Krępa.

 

Tego dnia mieszkańcy całego sołectwa zebrali się o godzinie 20.00, by wspólnie dopełnić dawnego obrzędu. Na tę uroczystość wszystkich mieszkańców sołectwa zaprosiło Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Stara Krępa wraz z partnerami: Ochotniczą Strażą Pożarną w Starej Krępie, parafią Święte Miejsce, grupą nauczycieli z Zespołu Szkół w Nowej Krępie, a także sołtysem i całą radą sołecką.

 

W tym roku członkinie tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich zajęły się uporządkowaniem i udekorowaniem przydrożnych kopców i kapliczek. Uroczystość rozpoczęła się przy figurze w Starej Krępie. Objazd i poświęcenie pól odbyły się przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Starej Krępie, a także w przepięknej scenerii zachodzącego słońca.

 

Co ciekawe, uczestnicy uroczystości objeżdżali pola specjalnymi bryczkami przygotowanymi właśnie na ten cel. Na przedzie korowodu jechały trzy jednoślady z krzyżem, a za nimi ciągniki z doczepionymi bryczkami i przyczepami. Orkiestra strażacka jechała z instrumentami na przyczepie i przy każdym kopcu czy figurze granicznej odgrywała pieśni religijne. Mimo że podróż odbywała się chwilami w tumanach kurzu, wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

 

Po uroczystym objeździe pól był jeszcze czas na polową mszę świętą odprawioną przy figurze w Starej Krępie przez ks. proboszcza parafii Święte Miejsce – Jacka Daszkowskiego. Mieszkańcy modlili się o dobre zbiory, zdrowie i pomyślność dla swoich rodzin. Końcowym punktem imprezy było wspólne nocne ognisko i grillowanie na placu przy remizie OSP z poczęstunkiem ufundowanym przez organizatorów, a także gry i zabawy integracyjne oraz tańce przy dźwiękach muzyki.

 

Święcenie pól w Krępie Starej odbyło się w ramach zadania publicznego „Działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i tradycji” – współfinansowanego ze środków budżetowych Gminy Przasnysz.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments