„Słodkie warsztaty” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chorzelach
Jak myślicie, jaka jest najsłodsza praca świata? Moim zdaniem, to praca mistrza czekolady. Chocolatier – tak bowiem oryginalnie nazywa się ta praca, nie tylko tworzy nowe smaki, ale również obmyśla formy, jakie przyjąć mają czekoladki. Aby zostać mistrzem czekolady nie wystarczy lubić słodkości – trzeba posiadać szeroką wiedzę branżową. Chocolatier uczy się więc nie tylko historii czekolady czy nowoczesnych technologii obróbki kakao. Uczyć się fachu można w kilku specjalistycznych szkołach na świecie – Ecole Chocolate School w Kanadzie, The Chocolate Academy, która posiada oddziały w 12 krajach świata oraz w French Culinary Institute.
W dniach 12 – 13 maja dziesięcioro uczniów naszej szkoły projektu edukacyjnego „Dobre kwalifikacje i zatrudnienie” uczestniczyło w warsztatach „Tajemnice czekolady i pralin”. Zajęcia te pozwoliły im na zapoznanie się historią powstania czekolady, jej produkcją i walorach zdrowotnych, ale przede wszystkim odkryć tajemnice smaku. Czekolada jest jednak nie tylko produktem spożywczym, ale też bogatym zbiorem witamin, minerałów oraz innych składników biochemicznych cennych dla naszego zdrowia. Czekolada ma właściwości relaksujące, uspokajające, ale jest również doskonałym źródłem energii. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, E i PP oraz substancje działające stymulująco takie jak teobromina, czy kofeina. Dzięki fenylotylaminie, po zjedzeniu czekolady wzrasta w organizmie poziom serotoniny i endorfin. Za sprawą serotoniny czujemy się odprężenie, zrelaksowani, bo przeciwdziała ona depresji i zmniejsza podatność na schorzenia układu nerwowego. Endorfiny z kolei to tak zwane „hormony szczęścia”, które poprawiają nastrój i potęgują odczuwanie przyjemności. Duża zawartość magnezu, szczególnie w gorzkiej czekoladzie, ułatwia wchłanianie wapnia, oraz przeciwdziała stresom, a żelazo, cynk i wapń przyspieszają krążenie krwi w organizmie. Czekolada zawiera także flawonoidy, które opóźniają procesy starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników. Podnoszą też odporność organizmu, uelastyczniają ściany tętnic, zapobiegają zmianom miażdżycowym, rozkurczają naczynia ułatwiając przepływ krwi. Wystarczy zjedzenie kilku kostek ciemnej czekolady dziennie, by choć w pewnym stopniu ochronić skórę przed promieniami ultrafioletowymi zawartymi w świetle słonecznym. Czekolada wzmacnia nasze serce i układ krwionośny, działa przeciwzakrzepowo, zmniejsza ryzyko zawału serca, chorób nowotworowych oraz pobudza pracę nerek.
Uczniowie na warsztatach oprócz teorii „pracowali” z czekoladą. Poznali tajniki jej temperowania, wykonywali własnoręcznie praliny i trufle. „Były to bardzo słodkie i pyszne zajęcia. Ze smakiem zjedliśmy nasze wyroby, ale oprócz walorów organoleptycznych doceniamy te zdrowotne oraz fakt, że wiemy co jemy – bo sami to przygotowaliśmy” – mówią uczniowie klasy III ZSZ kucharz. Warsztaty prowadziła pani Monika Kłodowska nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP w Chorzelach.
Monika Kłodowska