Silny front atmosferyczny na Mazowszu – jest pomoc dla osób poszkodowanych

Ponad 1300 zgłoszeń w całym województwie mazowieckim odnotowała Państwowa Straż Pożarna w związku z silnym frontem atmosferycznym jaki przeszedł nad regionem. Całodobowo sytuację monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda informuje o świadczeniach kompensacyjnych.

 

– Od wczoraj w całej Polsce, w tym również na Mazowszu wciąż wieje bardzo silny wiatr. Wszystkie służby wojewódzkie, przede wszystkim straż pożarna, ale też policja, działają w pełnej mobilizacji i stają na wysokości zadania. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Osobom poszkodowanym udzielone zostaną świadczenia niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, m.in. w formie natychmiastowej doraźnej zapomogi w wysokości do 6 tysięcy zł – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.

 

– Z prognoz wynika, że te niezwykle trudne warunki atmosferyczne mogą utrzymywać się przez kolejne dwa dni. Apeluję do mieszkańców, aby w miarę możliwości pozostali w domu, a także o uprzątnięcie wszystkich przedmiotów z podwórka czy balkonu, ponieważ mogą one stanowić poważne zagrożenie dla mienia i życia ludzi  – dodał.

Na terenie województwa mazowieckiego odnotowano ponad 270 zgłoszeń związanych z uszkodzonymi dachami. Ponad 53 169 odbiorców pozbawionych zostało prądu.

Na terenach, w których rozpoznano zniszczenia, służby Wojewody zbierają informacje, w zakresie pomocy dla osób poszkodowanych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w kontakcie z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego.

 

Informacje o pomocy dla osób poszkodowanych – rodzaje zasiłków:

  • zasiłek celowy do 6 tys. zł na tzw. Pomoc „doraźną” dla rodzin lub osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej;
  • zasiłek celowy do 200 tys. zł na remont albo odbudowę budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi;
  • zasiłek celowy do 100 tys. zł na remont budynków gospodarczych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi.

Na obszarze całej Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Dla całego kraju ogłoszony został alert RCB.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obywatel
Obywatel
2 lat temu

Dobrze że ludzie mają co nie którzy prywatne ubezpieczenia a i tak muszą dokładać do strat Jaka jest realna i faktyczną pomóc a nie na bilbordach?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Czemu zamknięty jest cmentarz? Dziś już nie wieje i każdy chce posprzątać.

Maja
Maja
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Dlaczego brakuje informacji na infoprzasnysz o zamknieciu cmentarza?

Jamal
Jamal
2 lat temu

Po co się ubezpieczać skoro Państwo daje kasę

michał
michał
2 lat temu

Łaskawca? Księciunio Radziwiłł nie daje swoich pieniędzy! To nasze podatki i należą się potrzebującym jak psu micha.

Prorok
Prorok
2 lat temu

Może tak nie siać zbyt dużej propagandy pomocowej tylko poczytać i przedstawić realne warunki uzyskania pomocy? Od xxx lat ustawa nie aktualizowana i te 6000 zł było jak w bajce – dawno dawno temu (troche zmieniły się ceny materiałów). Co z rolnikami i ich budynkami gospodarczymi na które prawdopodobnie nie będzie przysługiwała pomoc? W tak ważnych aspektach przepisy nie aktualizowane od lat….