Sejm uchwalił opłatę emisyjną. Kolejny wzrost cen paliw przed nami?!

W środę wieczorem Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą tzw. opłatę emisyjną. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek. Rząd podkreśla, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem. 

Za byli posłowie PiS – w sumie 231 osób, przeciw – opozycja (199 osób). Dwóch posłów wstrzymało się od głosowania. Przygotowane przez PiS zmiany zakładają utworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przewidują dodatkowe środki na walkę ze smogiem dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze mają się znaleźć dzięki wprowadzeniu opłaty emisyjnej w wysokości 80 zł od każdego 1000 litrów benzyny i oleju napędowego.

PiS przekonuje, że nie odbije się to na cenach paliw na stacjach. Orlen zapewnia, że ciężar opłaty weźmie na siebie. W praktyce chodzi o dodatkowe 10 groszy na litrze, jeśli uwzględnimy dodatkowo podatek VAT. W Ocenie Skutków Regulacji projektu ustawy wskazano, że w 2019 r. rząd planuje dzięki nowelizacji zebrać 1,7 mld zł, z czego do FNT trafi 340 mln zł. Natomiast w ciągu 10 lat przychody FNT mają wynieść 6,75 mld zł.

Czy odbije się to na kierowcach? Zobaczymy już wkrótce!

red.


 

Źródło businessinsider.com.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments