„Rostkowo wkrótce stanie się wielkim placem budowy”- ambitne plany dotyczące podniesienia atrakcyjności miejscowości coraz bliżej

W ostatnich dniach w Rostkowie odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia w miejscowości centrum pielgrzymkowego. Wzięli w nim udział m.in. biskup diecezji płockiej, Szymon Stułkowski i wójt gminy Czernice Borowe, Wojciech Brzeziński.

 

Przygotowania związane z projektem rozwoju infrastruktury wokół Sanktuarium św. Stanisława Kostki trwają. W ostatnich dniach do Rostkowa przybył biskup diecezji płockiej Szymon Stułkowski. Rozmawiano o planach dotyczących utworzenia w Rostkowie centrum pielgrzymkowego.

Projekt nazywa się „Nowe oblicze Rostkowa – miejsce kultu św. Stanisława Kostki. Jego przedmiotem jest stworzenie bazy turystycznej dla przebywających tu turystów.

– Od wielu lat marzyliśmy o tym, żeby wykorzystać potencjał tego miejsca, bo ten potencjał w Rostkowie jest. Myślę, że do miejscowości mogłoby przybywać nawet 100 tysięcy pielgrzymów – mówi wójt gminy Czernice Borowe, Wojciech Brzeziński.

– Rewitalizacja tego miejsca sprawi, że będziemy z niego dumni. Wykorzystamy do tego istniejące budynki. Na pewno realizacja projektu wygeneruje kilka miejsc pracy – stwierdził, zaś dopytywany o szczegóły dodał:  – Konkrety dziś tworzymy, mamy tu budynek wielorodzinny, który nie doczekał się remontu, a w którym moglibyśmy zorganizować dom pielgrzyma z możliwością noclegu docelowo dla 50 osób. W kościele odbywałyby się spotkania czy koncerty. Teren zielony, w parku podworskim zostaną  zrewitalizowane, powstaną dodatkowe atrakcje dla dzieci, tak by całe rodziny mogły tu przyjemnie spędzać czas, może plac zabaw, może mały park linowy.

Włodarz zaznaczył, że na dziś gmina ma na ten cel pozyskane prawie 9 mln zł z Polskiego Ładu i 1 mln zł wkładu własnego. W perspektywie gmina ma możliwość zdobycia kolejnych środków. Budynek szkoły nie był bezpośrednio częścią projektu, w momencie jego opracowywania, jednak jest duża szansa na jego zagospodarowanie, po ewentualnym zamknięciu placówki edukacyjnej.

Kiedy rozpoczęcie prac? – Ten rok będzie okresem przygotowań, realizacja rok 2025 i 2026. Wówczas będzie tu jeden wielki plac budowy – dodał.

W pomysł zaangażowana jest także kuria Diecezji Płockiej.

– Słyszę od wielu ludzi i tu, i w Europie, że mamy takie miejsce, które jest ważne dla Polski i świata. Jest perełką i że mało to miejsce wykorzystujemy. Bardzo się cieszę, że we współpracy z gminą Czernice Borowe, powstaje projekt zagospodarowania tego miejsca, tak, żeby ono służyło zarówno promowaniu postaci św. Stanisława Kostki, ale też żeby służyło pielgrzymom, służyło pomagając w problemach życiowych, czy w edukacji dzieci i młodzieży – stwierdził biskup płocki, Szymon Stułkowski.

– Chcemy patrzeć na człowieka całościowo: wypoczynek, sport, rekreacja, modlitwa, by budować jak św. Stanisław Kostka relacje z Bogiem i z ludźmi. Mi się marzyło, by było to też miejsce pomocy dla rodziców, którzy czy to przeżywają problemy związane z dziećmi, czy swoje dzieci utracili. Bo przypomnimy, że św. Stanisław umarł młodo. I chciałbym, że Rostkowo było też miejscem takiego wsparcia, żeby tu  rodzice mogli znaleźć konkretną, profesjonalną pomoc, poradę, ale i modlić się za swoje dzieci. Bardzo się cieszę że taki projekt się rodzi i ufam że uda się go zrealizować – dodaje.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
4 miesięcy temu

Wójt jest dobry w nawijaniu makaronu na uszy. Już miał Inkubator Przedsiębiorczości powstac w Chojnowie. Był minister, była promesa i nic z tego nie wyszło. Ja takie obietnice traktuje z rezerwą, tym bardziej że za progiem wybory.

ola
ola
4 miesięcy temu
Reply to  Piotr

I kino 7D 🙂

Zuza
Zuza
4 miesięcy temu

Super. Poprostu super. Przed wyborami to i Watykan z Rostkowa zrobią. A ze strefy w Sierakowie bedą rakiety w kosmos startować. Ludzie nie dajcie się na to nabrać. Jesteśmy po ruskiej stronie Wisły i nikt tu nie przyjdzie żeby cokolwiek zbudować i zainwestować.

MAD
MAD
4 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Oby nie DO Sierakowa te rakiety.

Waldemar
Waldemar
4 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Pani Zuzo czas wyborów, zawsze jest czasem snucia planów. Wójt gminy przedstawił swój pomysł na następna kadencję i próbuję zainteresować decydentów. Co pani widzi w tym złego? Przecież wiadomo, że szkoła w Rostkowie z powodu braku dzieci i tak ulegnie zamknięciu. Niestety budynek nie używany szybko zamienia się w ruinę. Mam nadzieję , że pani tego nie pragnie. Jeśli ma pani lepszy pomysł na zagospodarowanie tego budynku to niech pani to po prostu przedstawi. Osobiście uważam, że zaangażowanie pan wójta M. Brzezińskiego w tą sprawę jest rzeczą pozytywną i należy go wspierać.
Waldemar Krzyżewski

Zosia
Zosia
4 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

Sam Pan napisał snucia planow, ostatnio było Chojnowo, nie wiadomo po co. Remont szkoły w Czernicach przegrał z budynkami dworskimi i ani z jednego ani z drugiego nic nie wynikło.

Jan
Jan
4 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

Zarówno pięć jak i dziewięć lat temu obiecanki były te same. Proszę zajrzeć co zostało zrobione w tym czasie w budynku socjalnym w Rostkowie, tam cały czas mieszkają ludzie.

Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy
4 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

Snucia planów, ale także i rozliczeń, Wójt ma swoją ulubioną stronę gminy i tam robi duże inwestycje, np. Dwór w Chojnowie. Czemu nikt nie wspomni piękniejszego dworu i szkoły zarazem w Pawłowie Kościelnym I zmarnowaniu go za marne grosze, które i tak nie zostały zainwestowane w tej miejscowości??? Uderzmy się w pierś i mówmy jak jest naprawdę. A jest tak, że Gmina podzielona jest niestety na stronę gorsza i lepsza. A Wójt robi kiełbasę wyborczą i to jest prawda, kto normalny posypuje drogi żwirowe o tej porze roku?

*****
*****
4 miesięcy temu

Wypadało by pamiętać , że gmina to nie tylko Rostkowo i kolejka;) Są też inne miejscowości.

wacek
wacek
4 miesięcy temu

Trzeba było biskupom pokazać chodniki i drogę wojewódzką przez Czernice Bor może wójt z Marszałkiem Struzikiem i Radnym powiatowym Leszkiem coś zbudują pożytecznego dla gminy i parafii czernice bor

Pawel
Pawel
4 miesięcy temu

Szkołę zlikwidowali a posadki trzeba zachować

Zosia
Zosia
4 miesięcy temu

A dlaczego nie odwiedzili osob, które mieszkają w budynku socjalnym. Osoby te mieszkają urągającym ich godnosci warunkach, chodzą do Pana Wójta i proszą o różne nawet drobne naprawy, ale są odsylani od kilku co najmniej lat bo będzie remont, a Ci ludzie proszą o tylko podstawowe sprawy.

Wyborca
Wyborca
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

To się radzę wziąć za robotę i samemu zrobić a nie czekać na gotowe.

Kasia
Kasia
4 miesięcy temu
Reply to  Wyborca

Zamień się z nimi na życie i zrob.

Michał
Michał
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Sami dewastują budynek. Sam na własne oczy widziałem jak jeden gość drewno przez okno do mieszkania wrzucał. Tylko trzeba trochę chęci aby zadbać o czyjąś własność.

Zosia
Zosia
4 miesięcy temu
Reply to  Michał

Owszem, mogą zdarzać sie i zachowania naganne ale mieszkają tam ludzie z roznymi przejściami i nie potępiajmy wszystkiego w czambuł.

Michał
Michał
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Czyli kto tak bardzo dba o własność gminy? Panie emerytki? Czy dwóch rosłych mężczyzn? .

Jan
Jan
4 miesięcy temu

To juz Biskupi biorą udział w kampani….., dlaczego akurat teraz?

Janek
Janek
4 miesięcy temu

Nie mogę tego wszystkiego zrozumieć. Ludzie żebrzą na drogie leki dla dzieci na różnych portalach bo państwo ich nie refunduje, natomiast nie ma problemu z wywaleniem tylu milionów na coś co nikomu nie jest potrzebne. Nie jestem przeciwko kościołowi ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Jak to wszystko ma się do tego czego nauczał Chrystus ?!

MAD
MAD
4 miesięcy temu
Reply to  Janek

W tych zbiórkach jest już tyle patologii, okaleczania dzieci żeby wyłudzić na Wygodne życie. Nigdy nie dam nieznajomym ani grosza.

Kasia
Kasia
4 miesięcy temu

Tyle budynków , a koncerty i spotkania w Kościele. Ksiądz i Biskup wiedzą komu poświęcona jest ta Światynia. Będą się klaniać elitom a tyłek wypinać na Pana Boga?

wacek
wacek
4 miesięcy temu

1000 tysięcy pielgrzymów w Rostkowie a wszystko za pieniądze z nowego polskiego ładu , ciekawa koncepcja ,Nowy Polski ład już obowiązuje , pielgrzymi już zamawiają autokary , biskupi zacierają ręce , kasa duża ale jednocześnie skromna , wykonawcy już lakują koperty na przetarg , panie wójcie hosanna na wysokości

Zosia
Zosia
4 miesięcy temu
Reply to  wacek

Chyba NIE ŁAD……

jan
jan
4 miesięcy temu

Rudy naobiecywał i wygrał.

Jarek
Jarek
4 miesięcy temu

Przejeżdżałem rowerem z Przasnysza do Ciechanowa w sierpniu. Niestety kościół był zamknięty. Szkoda, że nie można było wejść, pomodlić się i zobaczyć wnętrze.

wacek
wacek
4 miesięcy temu

Kto z Rostkowa na radnego do gminy będzie kandydował?

Włodek
Włodek
3 miesięcy temu
Reply to  wacek

słyszałem , że Rysiek będzie startował.