Rejestr ciąż wchodzi w życie. Minister podpisał rozporządzenie

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek rozporządzenie, na podstawie którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się informacje m.in. o alergii, grupie krwi i ciąży. Ostatni zapis stał się powodem krytyki.

 

Według Ministerstwa Zdrowia celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, co usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania. Wśród danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży.

 

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, „poszerzenie zakresu danych raportowanych w ramach systemu informacji medycznej to wynik zaleceń wypracowanych przez zespół, który został powołany przez Komisję Europejską. Zespół ten, jak dodał, miał wypracować standard raportowania medycznego, który ułatwi pracę lekarzy w ramach coraz szerszego zakresu danych medycznych, które podlegają digitalizacji”.

Fakt, że w rejestrze znajdzie się informacja o ciąży spotkał się z krytyką opozycji. Według polityków zmiana nie służy pacjentom, a jedynie kontroli kobiet i „wprowadzaniu całkowitego zakazu aborcji”.

– Nie tworzymy żadnych rejestrów, a jedynie poszerzamy system raportowania w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej. Dostęp do danych będą mieli wyłącznie medycy – przekonuje z kolei Wojciech Andrusiewicz.

 

ren

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dupabiskupa
dupabiskupa
20 dni temu

***** ***

Waldemar
Waldemar
19 dni temu

Wprowadzanie zbędnej biurokracji jeszcze nikogo nie uzdrowiło.Na pewno nie poprawi a znacznie zmniejszy dostępność do lekarzy. Każda władza zbiera materiały o „poddanych” żeby mieć na nich wpływ a nie żeby komuś pomóc.

GordonGekko
GordonGekko
19 dni temu
Reply to  Waldemar

spis powszechny nie był 'przypadkiem’ PRZED tzw pandemią i maseczkowym zamordyzmem. a teraz kolejny rejestr.

Anna
Anna
19 dni temu

Kobiety teraz będą bały się zachodzić w ciążę, będą się bały pójść do lekarza a kobiety, które poronią będą skazane na cierpienie z powodu oskarżenia czy czasem nie zrobiła czegoś specjalnie żeby poronić. Chyba jedyny kraj gdzie ciążami będą zajmować się prokuratorzy. A najgorsze jest to, że niektorzy (ciemnogród) to popierają…

GordonGekko
GordonGekko
19 dni temu

haha ale papka dla idiotów znaczy Wyborców. nie ważne że paliwo po 8 zł, że kto ma kredyt buli 2 razy większa ratę, że wydy…ali nas pseudo pandemią przez 2 lata a teraz oddają kraj po kawałku sasiadom ze wschodu a komikowi z Kijowa włażą w 4 litery. nie ważne że tona węgla po 3tysiące, nie ważne że budują Ostrołękę C na gaz którego z Rosji nie będzie a miliony polskich rodzin zabulą za gaz z Norwegi czy od 'demokratycznych’ arabów.