Przasnysz. Wystawa z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Przasnysz. Wystawa z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego jest kontynuacją obchodów rocznicowych w powiecie przasnyskim tego najdłuższego Zrywu Niepodległościowego.

W dniu 1 lutego 2013 roku w przasnyskim Ratuszu Miejskim otwarta została wystawa pt: Obraz Powstania Styczniowego w prasie europejskiej.

Na otwarciu wystawy gościli: starosta Zenon Szczepankowski, radni sejmiku mazowieckiego: Wiesława Krawczyk i Benedykt Pszczółkowski, z-ca burmistrza Wiesława Helwak, wójtowie z Przasnysza (Grażyna Wróblewska) i Czernic (Wojciech Brzeziński), dyr. Maria Samsel z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz liczni mieszkańcy Przasnysza i okolic. Na wystawie nie zabrakło rekonstruktorów koła TPZP ubranych w stroje z okresu Powstania Styczniowego, którzy posiadali również broń z tamtego okresu.

Poprzedzając wystawę, dr Radosław Waleszczak przedstawił referat na temat Powstania Styczniowego, dr Waldemar Krzyżewski opowiedział o biżuterii patriotycznej z okresu zaborów a Wiesław Łaskarzewski przybliżył realia bitwy stoczonej 26-29 czerwca 1863r. na Polskiej Kępie

Na pierwszym piętrze dopiero co wyremontowanego Ratusza eksponowano: plansze (29) -ryciny i artykuły z prasy europejskiej (francuskiej, niemieckiej, angielskiej i polskiej z zaboru niemieckiego), gabloty (14) – narzędzia medyczne i weterynaryjne, broń, medale, plakiety, ryngrafy, kaplerze, biżuteria patriotyczna, książki i przedmioty codziennego użytku.

Wystawa została wyeksponowana dzięki prywatnym zbiorom dr. Waldemara Krzyżewskiego.

W sali na parterze prezentowana jest wystawa dotycząca walk prowadzonych na Polskiej Kępie (Płaskiej Górze) w okolicach Drążdżewa Nowego , zatytułowana Najciekawsza bitwa Powstania Styczniowego na Północnym Mazowszu ze zbiorów Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan.

Organizatorami wystawy jest Urząd Miasta Przasnysza, Muzeum Historyczne w Przasnyszu Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej którego kołem jest nasza GRH 14 PSS.

Przygotowanie wystawy upamiętniającej 150-lecie wybuchu Powstania Styczniowego jest współfinansowane przez Powiat Przasnyski.

Fot. Mariusz Maciaszczyk.Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.