Przasnysz. Uroczystość 80. rocznicy powstania Armii Krajowej

14 lutego 2022 roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, która wywodziła się ze Związku Walki Zbrojnej i Polskiego Związku Powstańczego.

 

Z tej okazji na przasnyskim rynku, przy pomniku powieszonych członków ZWZ-AK odbyła się uroczystość zorganizowana przez Dowódcę 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu.

Delegacje służb, instytucji i organizacji z powiatu przasnyskiego złożyły pod pomnikiem wiązanki oddając hołd tym, którzy Armię Krajową tworzyli.

Przysięga przyjmowanego do AK (obowiązująca od lutego 1942 roku): W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments