Przasnyscy strzelcy na inscenizacji bitwy w Karpatach – fotorelacja.

W piątek, 20 kwietnia 2018 r. przasnyska grupa rekonstrukcyjna 14. PSS wraz z kołem historycznym TPZP i kolegami z Lęborka, Giżycka, Warszawy, Iłży i Kaliningradu (w sumie 53 osoby) wybrali się na inscenizację bitwy w Karpatach, która miała miejsce w słowackich Medzilaborcach.

Do kolegów zza południowej granicy grupa jeździ co roku od 8 lat i za każdym razem w inne miejsce. Tym razem właśnie do miejscowości Medzilaborec na Słowacji.

Po niemal 12 godzinach jazdy dotarliśmy do celu. Po śniadaniu rozpakowaliśmy obozowiska i cała ekipa wyruszyła na pole bitwy, gdzie po wielu przygotowaniach tuż przed 14-tą rozpoczęła się „krwawa bitwa”.  Rekonstrukcja w Medzilaborcach nad pięknym potokiem (dopływ Laboreca) została bardzo dobrze przygotowana.

W czasie widowiska przedstawiony został nalot samolotu Nieuport (replika), pilot wykazał się ogromnym doświadczeniem, gdyż latając nad polem bitwy dosłownie zaczepiał kołami o sztandar pruski. W międzyczasie przedstawiono intensywny ostrzał artyleryjski (przy pomocy pirotechniki). 14 pss prowadził szpital polowy i obozowisko żołnierskie, a nasz lekarz, w którego rolę wcielił się Marek Błaszkowski doskonale spełniał swoją rolę. Po ok. godzinie zgodnie z prawdą historyczna musieliśmy się poddać. Po raz kolejny nasz słowacki kolega Martin 'Drobi’ Drobňák, prezes stowarzyszenia Klub Vojennej Historie Beskydy udowodnił, że potrafi zrobić solidną rekonstrukcję. Po inscenizacji odbył się „wielonarodowy” wieczór rekonstruktorski z udziałem rekonstruktorów z Polski, Czech, Węgier, Rosji, Słowacji i Austrii. O dziwo wielu miejscowych mieszkańców słyszało o Przasnyszu głównie dzięki naszym udziałom corocznym.

Niedzielnym rankiem wyruszyliśmy w drogę powrotną. GRH 14 PSS dziękuje organizatorom za zaproszenie na te uroczystości, a kolegom i koleżankom rekonstruktorom dziękujemy za wspaniały i przyjacielski klimat. Organizatorem wyjazdu był 14 pss pod dowództwem Mariusza Maciaszczyka, któremu towarzyszyli: SRH Gloria-Viktoria z Leborka, 114 Nowotorżski Pułk Piechoty z Kalinigradu, Gwardia Twierdzy Boyen z Giżycka, SRH 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych, GRH 22 Niżegorocki Pułk Piechoty z Krasnosielca.

Inscenizacją na Słowacji przypomnieliśmy wydarzenia sprzed 103 lat kiedy miały miejsce w czasie I wojny światowej bitwy w Beskidzie Niskim. Na tych terenach rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej zwana Operacją Gorlicką. Słowacy to bardzo gościnni ludzie, kulturalni. Widziałem masę aut zmierzających na inscenizacje i nie usłyszałem by ktoś na kogoś zatrąbił, a na chodniku każdy się wita mówiąc „dobry dzeń”. – relacjonuje Mariusz Maciaszczyk.


red.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments