Prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym. Jest też wzór wniosku jaki trzeba będzie złożyć w gminie

W czwartek, 12 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Dzień wcześniej, w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano wzór wniosku o wypłatę świadczenia. Dokument trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek.

 

Ustawa o dodatku węglowym została wczoraj podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Tymczasem na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano wzór dokumentu, jaki trzeba będzie złożyć w gminie, by otrzymać 3 tysiące złotych.

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem uzyskania dodatku węglowego będzie posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały ze wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

 

Wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek, do 30 listopada. Gmina będzie miała maksymalnie 30 dni na jego wypłatę.

We wniosku trzeba będzie podać: imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy i dane adresowe. Wpisać należało będzie również numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek, a także określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, bądź wieloosobowe (wówczas trzeba będzie podać dane mieszkańców). We wniosku trzeba będzie również zaznaczyć jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego.

Dodatek będzie wypłacany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, który w tym celu w 2022 r. będzie zasilony kwotami pochodzącymi z wypłat z zysku NBP. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

ren

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rico
Rico
1 miesiąc temu

Nie ma jak dolewac oliwy do inflacyjnego ognia

bronek
bronek
1 miesiąc temu

niby taki 'dlugopis’ ale zadnych deklaracji o podpisie ustawy zapewniajacej Polakom prawo do obrony ni widu ni slychu

Bronka z Bronkiem juz dawno powinny miec miejsce w konstytucji lub odpowiednie uchwale

Na co czekamy? widzac wojne na Ukrainie?

czarno p zabytkowe to jakies jaja

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  bronek

Możesz w jakimś zrozumiałym języku się wyrazić? Dziękuję

Ela
Ela
1 miesiąc temu

Maro z Tluskiem meczecik znajdz -chodzi o miejsce pod meczet w Prasznyszu dla przyszego zorganizowanego zalewu nachodcow-w”wpuscie ich kim sa sprawdzi sie po gwaltach”

youtube.com/watch?v=4WXOH655ZWI na Belsat TV

Jeden z liderów ataku na polską granicę znaleziony w Iraku / Kulisy kryzysu migracyjnego

dokument z 28 lipca 2022

na kij ci zrozumialy jezyk?

ucz sie jakiegos arabskiego pod przybyszow 'niegorszych’ jak uznales. Po wymieszaniu jezykow jezyka polskiego nie bedzie tylko nowy mix arabsbko-polski.

Partnerke mozesz nauczyc jak ma ich przyjac i porozumiewac sie , to bedzie najlepszy zrozumialy dla nich jezyk. Z regoly mlodzi jurni od 18 do 41 lat przybywaja.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Ela

Zmieniasz nick i myślisz że nikt nie wpadnie na to, że Bronek i Ela to ta sama osoba?

Arabski fajnie byłoby znać. Ale.juz chyba za stary jestem na naukę. Lecz dzięki za radę.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Od lutego tumany wiedzieliście, że będzie brakować węgla. Pół roku zostało przespane, a teraz jakieś nerwowe ruchy…
Co z tymi, co palą olejem lub gazem? Wybrańcy Narodu idą na zasłużony urlop, a miliony ludzi myślą o tym, skąd wziąć kasę na ogrzewanie domów i mieszkań.

Konowal
Konowal
1 miesiąc temu

Każdemu coś się dostanie… Nie denerwuj się…

Rico
Rico
1 miesiąc temu
Reply to  Konowal

Skąd się biora takie cymbały? Socjalem i datkami nie rozwiążesz wszystkich problemów, a w wielu przypadkach (również w tym) te pieniądze tylko pogorsza sprawę. Ale skąd wyborca pisu ma to wiedzieć? Musiał by posiadać choć minimum wiedzy ekonomicznej

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Sami robią bałagan żeby potem wyjść i udawać bohaterów a ciemnota im wierzy i wypatruje pieniędzy bo przecież „oni dajom a inni to zabiorom”

Glapcio
Glapcio
1 miesiąc temu
Reply to  Anna

Rząd dzielnie walczy z problemami Narodu które sam stworzył… tak było jest i będzie. Walczy z drożyzna pompując w Naród papier zwany złotym polskim….