Ponad 35 tysięcy wypożyczeń w 2023 roku w przasnyskiej bibliotece. Co najczęściej czytają mieszkańcy?

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu zaprezentowała liczby, które pokazują aktywność czytelników. Jak się okazuje, wypożyczanie książek wciąż cieszy się dużą popularnością.

 

– Wypożyczyliście Państwo ponad 35 tys. książek –  a my – jak zawsze – prosimy o więcej – poinformowała Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu. Dokładnie biblioteka odnotowała 36 522 wypożyczeń.

Liczba zarejestrowanych czytelników to 2 347 osób. Mieszkańcy odwiedzali bibliotekę aż 17 398 razy. Jaki typ literatury cieszył się największym wzięciem w 2023 roku?

Rekordy popularności w oddziale dla dorosłych biły książki: „Świat na nowo” Barbary Wysoczańskiej,  „Dziewczyny do wynajęcia” Ireny Matuszkiewicz i „Pod obcym niebem” Sylwii Kubik.

Wśród literatury dla dzieci i młodzieży królowały: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek, „Mikołajek” Rene Goscinnego i „Szkoła latania” Janusza Christa. Dużą popularnością cieszą się niezmiennie „Detektyw pozytywka” Grzegorza Kasdepke i seria o Harrym Potrerze J.K. Rowling.

W filii nr 1 czytelnicy najczęściej wypożyczali: „Jeden błąd” Anny Szafrańskiej, „Aż po horyzont” Agnieszki Janiszewskiej i „Finalistkę” Magdaleny Majcher.

– Dużym powodzeniem cieszą się także audiobooki, których zbiory systematycznie powiększamy. Bardzo ważnym  składnikiem  zbiorów  bibliotecznych są czasopisma, bezpłatnie dostępne tylko w bibliotekach. W 2023 roku oferowaliśmy 11 tytułów czasopism,  zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych. Czytelnicy chętnie odwiedzają nas online o czym świadczy ponad 37 tys. wejść na stronę internetową” – przekazuje MBP.

Aby księgozbiór był atrakcyjny dla czytelników powinien charakteryzować się aktualnością, nowością, dostosowaniem do potrzeb odbiorców. Dlatego przasnyska biblioteka co miesiąc wzbogaca go o 127 nowych tytułów, spełnia życzenia czytelników i zaprasza do wspólnego tworzenia księgozbioru.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szefito
Szefito
1 miesiąc temu

spoko loko

Obserwator
Obserwator
1 miesiąc temu

Czy to dużo? Warto byłoby porównać do innych podobnych miejscowości w Polsce. Sama liczba niewiele mówi.
Bez wątpienia nasza biblioteka jest miejscem, w którym koncentruje się życie kulturalne miasta. Przejęła obowiązki MDK bo tego ani słychać ani widać.