Od 2023 roku zakaz wezwań do „Skarbówki”?

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował o udogodnieniach, jakie mają wejść w życie w 2023 roku. Dotyczą one wezwań do urzędów.

 

Obecnie Urząd Skarbowy może wezwać podatnika do placówki w celu złożenia przez niego wyjaśnień w toku postępowania administracyjnego. W momencie, gdy ten się nie zjawi, grozi mu kara w wysokości od 50 do 200 złotych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii  w 2023 roku chce jednak wprowadzić zmiany przepisów.

 

– Postanowiliśmy zaproponować zakaz wzywania do urzędu, chyba że jest okoliczność, która absolutnie to uzasadnia, i na wezwaniu potrzebne będzie uzasadnienie tej okoliczności. Techniki zdalnej komunikacji są rozwijane w wystarczający sposób, aby obywatel lub przedsiębiorca mógł składać wyjaśnienia bez konieczności wychodzenia z domu. Dajemy jednak Polakom wybór, co może być istotne dla osób starszych, które wolą w bardziej tradycyjny sposób załatwiać sprawy urzędowe – wyjaśnia minister.

Dodał, że swoje sprawy będzie można załatwić poprzez rozmowę telefoniczną, korespondencję pocztową oraz elektroniczną.

W Kodeksie Postępowania Administracyjnego i Ordynacji Podatkowej znajdzie się nowy zapis z informacją, że pierwszeństwo będą miały sprawy załatwiane zarówno drogą elektroniczną jak i pisemną.

W sytuacji, gdy obecność obywatela będzie niezbędna, urząd będzie musiał to bardzo dobrze argumentować.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
moga
moga
1 rok temu

i dobrze nie będą im przeszkadzać w picu kawy