Miasto Przasnysz otrzymało swój pierwszy czujnik smogu.

To ważny krok w walce o czystsze powietrze, ponieważ dzięki monitoringowi smogu, każdy będzie mógł się dowiedzieć, jaka ilość zanieczyszczeń krąży w naszym otoczeniu. Urząd miasta ma nadzieję, że ta świadomość przełoży się na bardziej odpowiedzialne decyzje dotyczące jakości opału, którym zasilamy nasze piece. Czujnik zacznie pracować już na początku przyszłego tygodnia i wskaże mieszkańcom momenty, w których dopuszczalne normy zostały przekroczone. Dzięki niemu dowiemy się, kiedy warto ograniczyć ruch na świeżym powietrzu, ponieważ w sezonie grzewczym bywa ono świeże wyłącznie z nazwy.
 
Nasze miasto właśnie dołączyło do grona niemal 2200 miejsc w Polsce, które będą miały swój czujnik smogu. Dotychczas mogliśmy się jedynie domyślać, jaki jest stan przasnyskiego powietrza. Teraz będziemy mieli wgląd w jego stan na bieżąco, również dzięki aplikacji mobilnej.
 
Burmistrz Łukasz Chrostowski w ramach programu Fundacji AVIVA pn. ,,Wiem, czym oddycham” uzyskał dla miasta Przasnysz czujnik jakości powietrza. – Miasto uzyskało czujnik nieodpłatnie. Dzięki urządzeniu Mieszkańcy pozyskają wiedzę na temat powietrza, jakim oddychają – mówi burmistrz Łukasz Chrostowski i dodaje, że przasnyski czujnik zostanie uruchomiony na początku przyszłego tygodnia.
 
Na tym jednak nie koniec, ponieważ już niebawem w naszym mieście pojawią się kolejne czujniki, które zostaną zainstalowane na budynkach przedszkoli.
 
– Analiza jakości powietrza będzie możliwa za pośrednictwem specjalnej aplikacji, o czym poinformujemy na stronie Urzędu Miasta i oficjalnym profilu Facebook. Docelowo miasto chce zamontować jeszcze dwa dodatkowe czujniki z lokalizacją w miejskich przedszkolach – informuje burmistrz.
 
Pierwsze z urządzeń uzyskano w ramach akcji antysmogowej „Wiem, czym oddycham”. Jej efektem jest wzrost świadomości społecznej na temat zagrożenia smogiem, a także 300 dodatkowych czujników jakości powietrza zainstalowanych w całym kraju. Dzięki nim mieszkańcy mogą kontrolować, jakim powietrzem oddychają oraz ograniczać szkodliwy wpływ smogu na zdrowie.

M. Jabłońska
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments