Mamy nową Stolicę Kultury Mazowsza!

Zainaugurowano projekt „Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013”. Oferta imprez, które odbędą się w ramach projektu jest bardzo bogata.

Punktem kulminacyjnym było przekazanie Staroście Powiatu Mławskiego Włodzimierzowi Wojnarowskiemu przez Starostę Powiatu Kozienickiego Janusza Stąpóra symbolicznego klucza do Stolicy Kultury Mazowsza na rok 2013. Imprezie towarzyszyła wystawa wyrobów i produktów regionalnych, prezentująca bogactwo kulturowe Ziemi Mławskiej. Część oficjalna połączona została z programem artystycznym, w wykonaniu m. in. orkiestr dętych gmin powiatu mławskiego, chóru I Liceum Ogólnokształcącego i tancerzy tańca towarzyskiego. Swoje umiejętności zaprezentowało również kilku solistów oraz akordeonistów.

W ramach projektu odbędzie się 40 imprez wybranych z propozycji przedstawionych przez starostwo i gminy powiatu mławskiego.  Jedną z najważniejszych jest VI Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą – widowisko historyczne nawiązujące do walk, jakie stoczyła 20 dywizja piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach od 1 do 4 września 1939r. w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy. Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim.

Dla miłośników literatury proponowane są np. „Druga noc w bibliotece pt. Fredrowskie Klimaty”; „Plenerowa impreza w mławskim parku – Noc Poetów”; X edycja konkursu poetyckiego  „Zaufaj słowu” oraz Narodowe Czytanie „Zemsty” A. Fredry. Dla miłośników sztuki – „Plener fotograficzny Dolina Mławki i Wkry”; wystawa malarska w Muzeum Jacka Stryjewskiego” czy impreza „Śladami Wojciecha Piechowskiego – Plastyczne wakacje
w Bibliotece”. Miejsce w programie obchodów znajdą również: „XIII Konfrontacje Taneczne Dancemania 2013” i jubileusz XX-lecia istnienia Ludowego Zespołu Tanecznego „Lipowiacy”.

 Nie zabraknie atrakcji dla dzieci: przygotowano „VI Festiwal Form Artystycznych Dzieci Dzieciom” oraz uroczyste obchody Światowego Dnia Postaci z Bajek „Bajkowa biblioteka na ciebie czeka”. Ciekawą atrakcją  jest kino letnie obejmujące filmy tematyczne z latami 50 i 60 wieku XX. Odbędzie się także kolejna edycja „Dni Mławy”, „Dni Szydłowa” i „Dni Strzegowo-Sobótka”, a także cykl festynów rodzinnych na terenie gminy Wieczfnia Kościelna oraz XII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej „Rockowania 2013”.

Pełen harmonogram imprez zostanie opublikowany na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego www.mazovia.pl, oraz stronach internetowych starostwa powiatowego w Mławie.

Samorząd Województwa Mazowieckiego od dwunastu lat organizuje projekt Stolica Kulturalna Mazowsza .Kolejni laureaci otrzymują wsparcie finansowe z budżetu województwa na jego realizację, a od swoich poprzedników symboliczny klucz do „Stolicy Kulturalnej Mazowsza”.

W inauguracji udział wzięli m.in. przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: marszałek Adam Struzik, członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Celej.


Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja CichockaSprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments