Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszy i jak obliczyć ratę? Zobacz, jakie to proste!

Zakup działki, mieszkania czy budowa domu to poważne przedsięwzięcia, które wymagają dużego nakładu finansowego. Zwykle w takich sytuacjach konieczne jest pozyskanie środków w ramach kredytu hipotecznego. Jednak zanim podpiszesz umowę z bankiem, dowiedz się, na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki.

 

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe na budowę, zakup lub remont nieruchomości. Jest na niej ustanawiana jest hipoteka, czyli zabezpieczenie dla banku. W zależności od preferencji, wieku wnioskującego i dostępnej oferty ten kredyt może być udzielony nawet na 35 lat. Charakteryzuje się niskim oprocentowaniem, a kwotę pożyczki determinują wartość nieruchomości i zdolność kredytowa pożyczkobiorcy.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest ważną decyzją i wieloletnim zobowiązaniem finansowym, który istotnie wpłynie na Twoją przyszłość. Dlatego zanim podpiszesz umowę z bankiem, zwróć uwagę na kilka elementów.

 

Wysokość wkładu własnego

Wkład własny stanowi dla banku potwierdzenie, że klient ma środki i zdolności odpowiednie do zaoszczędzenia konkretnej kwoty oraz nie będzie trudności z terminową spłatą zobowiązania. Najniższa suma wynosi 10% wartości nieruchomości. Natomiast banki zazwyczaj wymagają wkładu własnego na poziomie 20-30%.

 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego ma wpływ na wysokość rat i koszt pożyczki. Warto zatem poszukać oferty, która gwarantuje najniższe odsetki. Łatwo znajdziesz dobre propozycje na tani kredyt hipoteczny na finanse.rankomat.pl.

 

Długość okresu spłaty

Długość okresu kredytowania jest zależna od oferty banku i wieku pożyczkobiorcy. Zazwyczaj w momencie spłaty ostatniej raty klient nie powinien mieć więcej niż 70 lat. Maksymalna dostępna długość kredytowania wynosi 35 lat. Natomiast należy mieć na uwadze, że im dłuższy okres spłaty, tym większy będzie koszt pożyczki. Dlatego, jeśli jest to możliwe, warto decydować się na kredyt na 25-30 lat. W ten sposób ograniczysz dodatkowe koszty i szybciej spłacisz zobowiązanie.

 

Warunki ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Choć w polskim prawie nie ma przepisów nakazujących wykupienie ubezpieczenia kredytu hipotecznego, to bank może odmówić przyznania pożyczki bez polisy. Warto na własną rękę poszukać dobrej oferty, gdyż składki będą doliczone do rat i mają wpływ na ich wysokość.

 

Wartość kredytu 

Im większa wartość kredytu hipotecznego, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Dlatego wiele osób decyduje się na dłuższe oszczędzanie i zwiększenie wartości wkładu własnego celem obniżenia kosztów hipoteki.

Ponadto, oprócz tych elementów, konieczne jest uwzględnienie dodatkowych opłat okołokredytowych związanych z podatkami i kosztami usług notarialnych.

 

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Wiesz mniej więcej, jaką kwotę chcesz pożyczyć, ale nie wiesz jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego? Opłata miesięczna będzie się składać z części kapitałowej i odsetkowej. Sposób obliczenia wysokości rat zależy od tego, czy wybierzesz te malejące czy stałe.

 

Obliczenie malejących rat kredytu hipotecznego

Osoby decydujące się na raty malejące spłacają tę samą wysokość kapitału. Zmienia się jedynie wartość odsetek. Wraz z upływającym czasem trwania pożyczki opłaty stają się coraz niższe.

 

Obliczenie stałych rat kredytu hipotecznego

W tym przypadku przez cały okres trwania zobowiązania kredytobiorca będzie spłacał tę samą kwotę – chyba, że zmieni się stawka referencyjna WIBOR przy pożyczkach z oprocentowaniem zmiennym. Przy obliczaniu części odsetkowej konieczne jest uwzględnienie kwoty pozostałej do spłaty i liczby dni w danym miesiącu. Znaczenie ma także oprocentowanie roczne.

Wybór danego rodzaju rat zależny od indywidualnych uwarunkowań. W przypadku opłat malejących należy przygotować się początkowo na wysoki comiesięczny koszt kredytu. Natomiast od pierwszej wpłaty jest spłacany kapitał. Klienci, którzy zdecydują się na stałą wartość raty na początku uiszczają w dużej mierze odsetki, a dopiero wraz z trwaniem pożyczki zaczynają regulować uzyskany kapitał.

 

Gdzie znaleźć oferty na tanie kredyty hipoteczne?

Podczas podejmowania decyzji o wyborze kredytu hipotecznego warto porównać oferty przynajmniej z kilku banków. Dzięki temu znacznie łatwiej uzyskasz najkorzystniejsze warunki dostępne na rynku. Łatwo to zrobisz za pomocą internetowej porównywarki finansowej na stronie https://finanse.rankomat.pl/. Wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie krótkiego formularza, aby uzyskać zestawienie z propozycjami pożyczek od wielu banków. Skorzystanie z internetowej porównywarki nie niesie za sobą żadnych kosztów i do niczego nie zobowiązuje. Co więcej w razie potrzeby na podany przez użytkownika numer telefonu zadzwoni doradca, który udzieli odpowiedzi na wszelkie nasuwające się pytania i pomoże w wyborze najkorzystniejszej propozycji.

Ponadto warto także zapoznać się z aktualnym rankingiem ofert kredytowych. Dzięki temu wybór najlepszej hipoteki będzie szybszy i wygodniejszy.

 

materiał zewnętrzny

 

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.