Kolejki do lekarzy. Jak długo trzeba czekać na wizytę w poradni w przasnyskim szpitalu?

Pacjenci wielu przychodni mówią z sarkazmem, że trzeba być zdrowym, aby doczekać wizyty u lekarza. Mieszkańcy naszego powiatu w wielu przypadkach nie mają powodów do narzekania, ponieważ na NFZ do wielu szpitalnych poradni dostaniemy się od ręki. Do ideału jednak daleko, ponieważ w przypadku niektórych specjalizacji czas oczekiwania przekracza pół roku. Nic dziwnego, że wielu chorych jest zmuszonych szukać pomocy prywatnie. Tam kolejek zwykle nie ma.

Zacznijmy od wieści dobrych. W SPZZPZ w Przasnyszu na bieżąco i bez kolejki przyjmowani są pacjenci w następujących poradniach specjalistycznych: Chirurgii Ogólnej, Okulistycznej, Otolaryngologicznej, Ginekologiczno-Położniczej, Patologii Ciąży, Urologicznej i Onkologicznej. Na tym lista szybkich przyjęć się kończy.

W przypadku niektórych specjalizacji pojawiają się kolejki

Przy czym ich długość zależy od stanu pacjenta, a więc tego, czy został zakwalifikowany jako przypadek stabilny, czy pilny. Dyrektor szpitala Jerzy Sadowski wyjaśnił na czym polega różnica:

– Świadczeniobiorcę zakwalifikowanego do kategorii medycznej „przypadek pilny” umieszcza się na liście oczekujących zawsze przed świadczeniobiorcami zakwalifikowanymi do kategorii medycznej „przypadek stabilny”. W sytuacji zatem, gdy lekarz kierujący pacjenta do poradni specjalistycznej oznaczy na skierowaniu kategorię medyczną jako „przypadek pilny”, obowiązkiem świadczeniodawcy jest umieszczenie świadczeniobiorcy na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jako kolejnego przypadku „pilnego”, ale przed wszystkimi przypadkami oznaczonymi jako „stabilne” – poinformował dyrektor.

Czas oczekiwania

Według stanu na dzień 7 lutego 2019 r. czas oczekiwania do poradni Zdrowia Psychicznego w przypadku stabilnym wynosi 46 dni. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani jako przypadek pilny, również przyjdzie nam poczekać na konsultację, ale jej czas skróci się do 30 dni.

Do poradni Rehabilitacyjnej dostaniemy się już po 9 dniach, pod warunkiem wszakże, że jesteśmy przypadkiem pilnym. Jeśli nasz stan jest stabilny, czas oczekiwania wydłuży się do 28 dni, czyli do równo 4 tygodni. Pacjent z pilnym skierowaniem do poradni Neonatologicznej na wizytę poczeka 5 dni, jeśli stan noworodka zostanie określony jako stabilny, na przyjęcie poczeka aż 40 dni.

Niebudzące trwogi terminy obowiązują jeszcze w poradni chorób piersi. Przypadek stabilny poczeka 20 dni, pilny – równo 2 tygodnie. Szybko zostaniemy też przyjęci do logopedy (po 7 lub 14 dniach). Dwutygodniowy termin obowiązuje w poradni Gruźlicy i Chorób Płuc dla dzieci. Jeśli przypadek jest pilny, lekarz przyjmie nasze dziecko niemal od ręki, bo po zaledwie 2-dniowym oczekiwaniu. Znacznie gorzej jest w przypadku dorosłych. Jeśli cierpimy na stabilną postać choroby płuc, do poradni dostaniemy się dopiero za 160 dni. Jeśli jesteśmy przypadkiem pilnym, czas oczekiwania ulega ogromnemu skróceniu, do specjalisty dostaniemy się już za tydzień.

W przypadku niektórych specjalizacji dane są zatrważające

Fatalnie wygląda sytuacja w przypadku wizyty u neurologa. Na cito dostaniemy się tam za 49 dni, jednak jeśli nasze schorzenie nie zagraża życiu, na badania i leczenie poczekamy 250 dni, czyli termin naszej konsultacji zostanie wyznaczony na październik. Nie polecamy również chorować na serce, ponieważ kardiolog przyjmie nas najwcześniej za 33 dni. Jeśli cierpimy wyłącznie na lekkie nadciśnienie, na konsultację przyjdzie nam poczekać aż 308 dni, więc lekarza kardiologa ujrzymy w okolicach grudnia.

Kolejki do lekarzy stały się tak powszechne, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił internetową wyszukiwarkę czasu oczekiwania na wizytę, którą znajdziemy tu: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ Wystarczy wpisać jakiej usługi medycznej poszukujemy oraz placówkę leczniczą, do której chcemy się udać.

W tych poradniach SPZZPZ w Przasnyszu trzeba się liczyć z kolejkami. Według stanu na dzień 07.02.2019 r. czas oczekiwania wynosi :

Poradnia pilny stabilny
Zdrowia Psychicznego 30 dni 46 dni
Rehabilitacyjna 9 dni 28 dni
Neonatologiczna 5 dni 40 dni
Neurologiczna 49 dni 250 dni
Kardiologiczna 33 dni 308 dni
Chorób Piersi 14 dni 20 dni
Logopedycznej 7 dni 14 dni
Gruźlicy i Chorób Płuc dla dzieci 2 dni 14 dni
Gruźlicy i Chorób Płuc 7 dni 160 dni

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments