Jak montować panele fotowoltaiczne

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Aby instalacja fotowoltaiczna była trwała i bezpieczna, konieczne jest zastosowanie starannie dobranych elementów i ich prawidłowe połączenie. Niezwykle ważne są też kierunek i kąt ułożenia paneli, które decydują o wydajności całego systemu. Dowiedz się, jak montować panele fotowoltaiczne!

Co trzeba wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznej można przeprowadzić na dachu lub na gruncie. W tym pierwszym przypadku zwykle panele ustawia się wraz z nachyleniem połaci. Możliwy jest również montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – wówczas potrzebna jest specjalna konstrukcja wsporcza. W podobny sposób można zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie – wsporniki pozwalają ustawić optymalny kąt nachylenia modułów. Prawidłowy montaż fotowoltaiki na gruncie wymaga jej solidnego umocowania w podłożu. W związku z tym najczęściej stosuje się kafarowanie. Kafar to sprzęt, który szybko i równo wbija w ziemię pale pod konstrukcję wsporczą. Tym samym zapewnia bezpieczne i trwałe posadowienie paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Przed przystąpieniem do instalowania systemów fotowoltaicznych zawsze należy przeprowadzić dokładny audyt zapotrzebowania na energię elektryczną oraz miejsca montażu. Dzięki temu można dobrać moduły fotowoltaiczne o wymaganej mocy oraz stworzyć projekt maksymalizujący wydajność. Dzięki temu montaż fotowoltaiki będzie opłacalną inwestycją. Cały proces należy powierzać jedynie fachowcom z uprawnieniami nadanymi przez Urząd Dozoru Technicznego.

 

Dobór przewodów do montażu paneli fotowoltaicznych

W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się inne przewody niż w klasycznej instalacji elektrycznej. Muszą to być specjalne kable solarne przystosowane do współpracy z panelami PV. Bardzo ważna jest również ich odporność na czynniki atmosferyczne – należy bowiem pamiętać, że znaczna część instalacji fotowoltaicznej znajduje się na zewnątrz. Kable grzeją się pod wpływem przepływu ładunku elektrycznego, co wpływa na sprawność całego systemu. Dlatego należy je dobierać tak, aby straty powodowane przez nagrzewanie się przewodów były minimalne.

 

Montaż paneli fotowoltaicznych – ważne zabezpieczenia

Panele fotowoltaiczne są narażone na wyładowania atmosferyczne oraz związane z tym zagrożenia – niezależnie od tego, czy są zamocowane na dachu skośnym, dachu płaskim, czy też na gruncie. Aby zredukować ryzyko występowania przepięć, mogących prowadzić nawet do uszkodzenia paneli, należy zastosować starannie dobrane zabezpieczenia. Są to przede wszystkim ograniczniki przepięć dobierane zgodnie z wielkością instalacji fotowoltaicznej oraz instalacja odgromowa. Ponadto nie można zapominać, że moduły PV można montować tylko na powierzchniach ogniotrwałych.

 

Montaż paneli fotowoltaicznych – ważne zmiany prawne

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 2020 roku wprowadza m.in. nowe obowiązki dla osób planujących montaż paneli fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • uzgodnienie projektu technicznego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • zgłoszenie instalacji paneli PV do miejskiej lub powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatkowo w przypadku instalacji fotowoltaicznych przekraczających moc 50 kWp obowiązuje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to moc niewystarczająca dla większości odbiorców biznesowych, stąd trwają prace legislacyjne nad zwiększeniem tej mocy.

 

Montaż paneli fotowoltaicznych – zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe

Z montażem paneli fotowoltaicznych powinien się wiązać również montaż elementów takich jak wyłączniki i bezpieczniki. Są to elementy chroniące instalację przed pojawieniem się zbyt dużej wartości prądu. Zabezpieczenia nadprądowe stosowane są tylko wtedy, gdy w instalacji PV znajdują się więcej niż trzy łańcuchy połączone równolegle, a więc tam, gdzie istnieje możliwość pojawienia się prądu o większej wartości niż maksymalny wsteczny pojedynczego modułu.

Przy znacznej wielkości instalacji fotowoltaicznej może być konieczne zastosowanie jeszcze bardziej rozbudowanych zabezpieczeń oraz zaawansowanych systemów pomiarowych i służących do kontroli bezpieczeństwa. Montaż paneli słonecznych zawsze musi być przeprowadzony przez fachowca, który dobierze odpowiednie zabezpieczenia i zadba o prawidłowy dobór oraz połączenie elementów.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.