Figura św. Rocha w Przasnyszu zyskała nowe oblicze. Ogromna zmiana na plus!

Wykonawca remontu przasnyskiego skateparku spędził w Przasnyszu wiele dni i polubił nasze miasto na tyle, że postanowił coś zrobić na jego rzecz. Michał Truszkowski nieodpłatnie odświeżył i zadbał o otoczenie pomnika Stefana Cieleckiego „Orlika”,  a 24 sierpnia odwiedził gród nad Węgierką tylko po to, aby podratować figurę świętego Rocha. Dzięki wprawnym dłoniom majstrów zniknęły ubytki w postumencie, a bezcenny posąg, będący ikoną Przasnysza odzyskał jasne oblicze.

 

Z ustaleń historyczki Marii Weroniki Kmoch wynika, że figura św. Rocha została wystawiona, wedle tradycji, w 1894 r., kiedy miasto nawiedziła klęska głodu i zarazy, zaś święty miał chronić miasto przed tymi plagami. Pomnik stał w sąsiedztwie parku do 1941 roku kiedy na polecenie niemieckich władz został zdemontowany. Szczęśliwie postać świętego trafiła do przasnyskiego kościoła farnego, gdzie przeczekała okupację i lata komunizmu. Na swoje miejsce wróciła dopiero w po zmianie ustroju w 1991 r., kiedy dzięki publicznej zbiórce została poddana konserwacji i stanęła na nowym, niższym od pierwotnego cokole.

Niedługo później w wyniku działań młodocianych wandali postać straciła dłoń i laskę. Od tamtej pory czeka na renowację i przywrócenie oryginalnego postumentu, który sprawiał, że patrona było widać z daleka.

W ostatnich latach pomnik uległ niszczącej sile czasu, zaprawa w cokole się wykruszyła, zaś sama figura obrosła mchem i zaczęła wołać o ratunek. Konieczne były więc szybkie działania. Szczęśliwie znalazł się dobry człowiek, który pochylił się nad losem pomnika i zdecydowanie poprawił jego wygląd. Michał Truszkowski będący szefem białostockiej firmy Misza Expert zdecydował się na ten krok, ponieważ św. Roch jest patronem jego rodziny.

Zapytany o motywację, która skłoniła go remontu pomników odparł – Kocham historię i zostałem tak wychowany, aby mieć w sercu Boga oraz pamiętać o bohaterach i honorze. Zarówno mój rodowód jak i patron zobowiązują – odparł pan Michał. Okazuje się, że historia jego rodu wywodzi się z naszych ziem. Truszkowscy pochodzili ze wsi Truszki w ziemi ciechanowskiej, a w ich herbie widniał Jednorożec. Kolejną przyczyną był fakt dobrej współpracy z urzędem miasta i wzgląd na osobę włodarza.

– Z mojej strony gorące podziękowania dla burmistrza Łukasza Chrostowskiego, bo to dzięki jego osobie pomnik i postument został oczyszczony, zaś cokół zakonserwowany. Dziękuję również pracownikom urzędu miasta w Przasnyszu za życzliwość, zaangażowanie i empatię, które dały właśnie taki efekt – komentuje pan Michał.

Teraz św. Roch czeka na roboty konserwatorskie z prawdziwego zdarzenia, nową dłoń i laskę oraz na przywrócenie postumentu w pierwotnym kształcie. Również i na to jest nadzieja, ponieważ członkowie przasnyskiej Rady Dziedzictwa Regionalnego zamierzają powalczyć o środki na ten cel. Pierwszym krokiem będzie ponowne złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego, a jeśli projekt nie zyska odpowiedniego poparcia, regionaliści przewidują podjęcie dalszych kroków. Będzie to wpisanie pomnika do gminnego rejestru zabytków oraz zbiórka internetowa na ratowanie ikony Przasnysza.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pilot
Pilot
3 lat temu

Efekt rewelacyjny

Kot Behemot
Kot Behemot
3 lat temu

Gdzieś na dnie rzeki-zalewu powinna być jeszcze laska, oderwana chwilę po postawieniu pomnika

Marysia
Marysia
3 lat temu

,,Z ustaleń historyczki Marii Weroniki Kmoch wynika, że figura św. Rocha została wystawiona, wedle tradycji, w 1894 r., kiedy miasto nawiedziła klęska głodu i zarazy, zaś święty miał chronić miasto przed tymi plagami”

Jakich ustaleń? To jest fakt a nie jakieś odkrycie…..

Mati
Mati
3 lat temu
Reply to  Marysia

Nikt nie zaprzecza faktom, autor artykułu przywołuje jedynie źródło podanych informacji.

Ewqa
Ewqa
3 lat temu

Skoro święty, to myślę, że kościół powinien odnowić.

Robert
Robert
3 lat temu

Jaką metodą została oczyszczona rzeźba? Kto wykonał czyszczenie?

Last edited 3 lat temu by Robert