Apel o pomoc dla małej Ali

Ala ma 2 lata i 8 miesięcy. Urodziła się 6 grudnia 2011 r., jako prezent mikołajkowy dla mamy Anity i taty Konrada. We wrześniu 2014 r. miała pójść do przedszkola, co bardzo przeżywała i na co niecierpliwie czekała.

W lipcu 2014 r. wykonano u Ali zdjęcie RTG. Badanie to zlecił przeprowadzić u małej lekarz pediatra, do którego zgłosiliśmy się, zaniepokojeni bólem w okolicy żeberek. Na ból ten Ala skarżyła się od jakiegoś czasu, ale w trakcie wcześniejszych wizyt, lekarze (w tym lekarz pierwszego kontaktu – pediatra) lekceważyli nasz niepokój, nie zlecając przeprowadzenia żadnych praktycznie badań. Zdjęcie RTG ujawniło nieokreśloną zmianę na żebrach z prawej strony. Doktor zleciła nam przeprowadzenie dalszych badań i skierowała na konsultację do chirurga onkologa. Tak trafiliśmy do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Po przeprowadzeniu szeregu badań (w tym biopsji) poznaliśmy dokładną diagnozę. Była ona dla nas szokiem. U Ali stwierdzono Neuroblastomę – nowotwór złośliwy tzw. nerwiak płodowy. Ala została od razu zakwalifikowana do IV – najwyższej – grupy ryzyka. Oznacza to m.in., iż prawdopodobieństwo nawrotu choroby jest bardzo duże, zaś stosowane leczenie jest intensywne i bardzo agresywne.
W sierpniu rozpoczęto u Ali chemioterapię według protokołu COJEC. Leczenie to składa się z 8 cykli chemioterapii. Następnie konieczna będzie operacja związana z usunięciem guza wyjściowego, który u Ali umiejscowiony jest w śródpiersiu. Kolejny etap leczenia to tzw. mega-chemioterapia, powiązana z przeszczepem szpiku kostnego a następnie radioterapia. Przed przeprowadzeniem mega-chemii konieczna jest separacja komórek, polegająca na zebraniu komórek macierzystych z krwi dziecka, koniecznych do przeprowadzenia przeszczepu.
Obecnie Ala leczona jest w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Separacja komórek oraz mega-chemia i przeszczep szpiku odbywają się w Szpitalu Bujwida we Wrocławiu.
Czas leczenia tego typu nowotworu jest bardzo długi i niemożliwy z góry do określenia, ze względu na powikłania bardzo często występujące w trakcie leczenia. Ze względu na wiek – Ala nie skończyła jeszcze 3 lat – musi przebywać stale w szpitalu pod czujnym okiem specjalistów, gdzie jest z nią cały czas mama.

Więcej o Ali – >>KLIK<<

V__94E2 cropped-V__6A41


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments