14 PSS : Złoty Potok 1863 – 2013

W dniu 6 lipca 2013 roku w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku (pow. częstochowski, gm. Janów) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt; Powstanie styczniowe w zbiorach Złotopotockiego Muzeum. Na uroczystości do Złotego Potoku przybyła również nasza GRH 14 PSS z Przasnysza.

O godz. 18 – tej nastąpiło otwarcie wystawy z uroczystym udziałem pocztu sztandarowego. Następnie zaproszeni goście rozpoczęli zwiedzanie wystawy. Nasza grupa rekonstrukcyjna zaproszona specjalnie na te uroczystości zaprezentowała polską formację powstańczą. Prezes naszej GRH Mariusz Łyszkowski opowiadał zebranym gościom o życiu powstańców, Ich uzbrojeniu, umundurowaniu i sposobach walki. W międzyczasie reszta grupy na dziedzińcu przed muzeum prowadziła dynamiczny pokaz uzbrojenia. Zaprezentowaliśmy broń palną i białą z epoki powstania styczniowego gdzie przy broni palnej pokazaliśmy sposób jej ładowania, zarówno kapiszonowej i skałkowej oraz efekt wystrzałów.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi za zaproszenie naszej GRH na uroczystości otwarcia przepięknej wystawy. Cieszymy się, że Złoty Potok i Jego muzeum zadbał o pamięć Powstańców styczniowych.

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku na Wikipedii

Jadąc z Częstochowy do Złotego Potoku zatrzymaliśmy się w Olsztynie by zwiedzić ruiny Zamku Królewskiego datowanego na początek XIV wieku.
Poniżej krótka relacja fotograficzna z otwarcia wystawy i kilka fotek ruin zamku.


Mariusz Maciaszczyk


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments