14 PSS Przasnysz: Impreza w Marcinkowicach pod patronatem Prezydenta RP

W dniu 26 października 2014 roku w Marcinkowicach pow. Nowosądecki odbyły się uroczystości 100.Rocznicy bitwy pod Marcinkowicami. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W uroczystościach wzięła udział GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wcielając się w żołnierzy armii carskiej.

Do Marcinkowic wyjechaliśmy w sobotnie popołudnie a dojechaliśmy późną nocą. Po krótkim noclegu w szkole rozpoczęliśmy przygotowania do inscenizacji bitwy. Zebraliśmy broń, repliki mosinów, ckm Maxim i w pełnym umundurowaniu wyruszyliśmy na pola koło lasu „Pastelnik”. Dzięki uprzejmości przypadkowo spotkanej brygady budowlanej udało nam się dotransportować ckm na wzgórze Ich pojazdem. Pole walki zostało już wcześniej przygotowane i zabezpieczone przez organizatora. Wykopane były już dwie linie okopów i umocnień dala obu stron walczących. My zajęliśmy drugą linię. Po godzinie 14-tej na pole bitwy wjechał Komendant Józef Piłsudski dając rozkaz swojej artylerii legionowej do ostrzału pozycji rosyjskich. Rozpoczęła się ciężka kanonada artylerii legionowej i nie pozostającego bez odpowiedzi zmasowanego ostrzału karabinów maszynowych. Po ostrej wymianie ognia do ataku ruszyły oddziały Piłsudskiego lecz zostały odparte przez broniących się Rosjan. Następny atak należał już do armii carskiej, który po kilku szturmach w końcu się powiódł i zmusił żołnierzy Piłsudskiego do wycofania się. Walki w tym miejscu dobiegły końca. GRH biorące udział w inscenizacji uformowały szyki i zebrały się do wspólnego zdjęcia. Nasza grupa uczestniczyła w imprezie w sile 10 osób z oryginalnym CKM-em Maxim.

Scenariusz rekonstrukcji historycznej Marcinkowice 1914-2014 opracował Pawłał Terebka , członek PTH oddział w Nowym Sączu. Scenariusz napisany został na podstawie autentycznych wydarzeniach jakie miały tu miejsce w dniach 5-6 grudnia 1914r. Wydarzenia te opisał Józef Piłsudski w swojej książce „Moje pierwsze boje”.

Organizatorzy i patroni:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu z/s w Klęczanach, Powiat Nowosądecki, 6 Batalion Dowodzenia im. generała broni Józefa Kuropieski, Zespół Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, LGD Korona Sądecka, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Po udanej imprezie powrót do domu był już pechowy. 370 km od Przasnysza auto którym jechaliśmy wpadło w „dziurę” na drodze i uszkodzone zostało zawieszenie. Po 6 godz. oczekiwania przybyła wyczekiwana laweta z Przasnysza.

GRH biorące udział:

– GRH działająca przy Polskim Towarzystwie Historycznym, oddział Nowy Sącz,
– GRH 71 Bielawski Pułk Piechoty
– Koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemii Przasnyskiej GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza
– GRH ,,Pod obcymi sztandarami” 69 Riazański Pieszy Pułk,
– GRH 72 Tulski Pułk Piechoty
– GRH Powstaniec Śląski
– GRH II Brygada Legionów Polskich
– GRH Artyleria Przemyśl
– GRH Artyleria Kraków
– GRH Gorlice 1915
– GRH „13 Pułk Piechoty-Krakowskie dzieci”
– Stowarzyszenie Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun”,(zabezpieczenie broni i amunicji)

Na uroczystościach w Marcinkowicach nie mógł się pojawić Prezydent RP Bronisław Komorowski. W Jego imieniu list przysłał więc Podsekretarz Stanu Maciej Klimczak

Treść listu: http://chelmiec.pl/uploads/news/2856/list_min._m._klimczaka.pdf

GRH 14 PSS dziękuje organizatorowi za zaproszenie do udziału w tych uroczystościach. Kolegom rekonstruktorom jak zwykle dziękujemy za miło spędzony wspólny czas a widzom tradycyjnie za owacje.

Szczególne podziękowania składamy Panu Marcinowi z firmy PPHU OLMAR z Przasnysza za przyjechanie swoim holownikiem tak daleko po nas.

Fot. Klaudia Patrycja Kowalczyk i Mariusz Maciaszczyk.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments