Burze i nawałnice nad województwem – trwa szacowanie strat

Zniszczone dachy, tunele foliowe i uprawy to efekt burz z intensywnymi opadami deszczu i gradu, które w poniedziałek przeszły nad województwem mazowieckim. Strażacy interweniowali ponad 75 razy. Wichury pozbawiły prądu ponad 7,5 tys. osób. Wstępnie, największe zniszczenia odnotowano w powiatach białobrzeskim, radomskim i kozienickim. Zniszczone gminy wizytuje dziś Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. Samorządy rozpoczęły szacowanie strat, by sprawdzić skalę zniszczeń.

„Akcja strażaków przebiega sprawnie, zniszczenia usuwane są sukcesywnie. Władze gmin powołują już komisje do oszacowania strat. Możliwe, że skala zniszczeń nie będzie tak duża i samorządy będą w stanie zaspokoić ewentualne potrzeby poszkodowanych mieszkańców” – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, który od rana wizytuje dotknięte burzami miejscowości.

W powiecie białobrzeskim, w osiemnastu* miejscowościach gminy Radzanów uszkodzonych zostało ok. 1400 tuneli foliowych oraz ok. 400 ha upraw rolnych. Dodatkowo w miejscowości Radzanów uszkodzeniu uległy drogi – powiatowa oraz trzy gminne. Natomiast w gminie Stromiec w miejscowościach Olszowa Dąbrowa, Sułków, Sobieszyn, Sielce, Kolonia Sielce oraz Nijaków nawałnica uszkodziła dachy ok. 50 budynków gospodarczych i 25 mieszkalnych. W powiecie radomskim szkody odnotowano w gminie Jedlińsk** – wiatr uszkodził dachy około 300 budynków, w tym ok. 50 mieszkalnych, zniszczył uprawy rolne. Burze przeszły również nad północną częścią powiatu kozienickiego. W gminach Głowaczów, Grabów nad Pilicą i Magnuszew opady gradu spowodowały zniszczenia w uprawach rolnych (także tunelach foliowych), budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Nawałnica uszkodziła również jeden dach w miejscowości Zieleniec (gm. Głowaczów) oraz dwa w Paprotni (gm. Grabów nad Pilicą).

Nawałnice spowodowały również przerwy w dostawie prądu. Obecnie (stan na godz. 10.00) bez prądu pozostaje jeszcze ponad 480 odbiorców w regionie Radomia i Kozienic. Uszkodzonych jest 16 stacji średniego napięcia. Służby energetyczne na bieżąco usuwają awarie i stopniowo przywracają prąd do domów.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments