Związek zawodowy szpitala zadał pytania komitetom wyborczym o przyszłość przasnyskiej placówki. Oto co usłyszał

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii przy SPZZOZ w Przasnyszu postanowił zadać pytania dotyczące przasnyskiego szpitala komitetom wyborczym, wystawiającym kandydatów do Rady Powiatu. Odpowiedzi trafiły dziś do pracowników szpitala.

 

– Prośby o spotkanie, rozmowy lub odpowiedzi na pytania wysłaliśmy do 5 komitetów wyborczych. Przedstawiciele trzech Komitetów poprosili o przesłanie pytań emailowo. Dwa komitety nie ustosunkowały się na zapytanie o możliwość spotkania, rozmów czy odpowiedzi na pytania pracowników, w związku z czym pytań nie otrzymały – informuje Michał Szafarewicz, przewodniczący związku.

Odpowiedzi związek otrzymał ostatecznie od dwóch komitetów KWW Bloku Samorządowego i Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na wybrane (przez redakcję) kwestie (pełne dokumenty można pobrać poniżej):

Czy zgodzicie się państwo na ewentualną prywatyzację lub sprzedaż szpitala?

KKW Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL : Nie.

KWW Blok Samorządowy: Prywatyzacja, to forma sprzedaży. Zdrowie publiczne, to domena instytucji publicznych. Ma ona gwarantować równy dostęp do świadczenia usług zdrowotnych. Ze zdrowiem nie należy eksperymentować poprzez pozostawienie tej domeny w rękach prywatnych. W przypadku prywatyzacji, samorząd powiatowy straci nadzór właścicielski nad funkcjonowaniem szpitala. A dzisiaj jesteśmy wręcz przekonani, że sprawnie działający szpital niesie za sobą rozwój samorządu. Dlatego też jesteśmy przeciwnikami prywatyzacji.

Czy zgodzicie się państwo na likwidację poszczególnych oddziałów lub ograniczenie łóżek?

KKW Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL: Nie.

KWW Blok Samorządowy: Zmniejszenie liczby łóżek, to mniej świadczeń i mniej wpływów środków publicznych. Likwidacja oddziałów i ograniczenie łóżek jest absurdem. Niewyobrażalne jest, że szpital, który ma problemy finansowe ogranicza liczbę łóżek czy likwiduje oddziały. To wbrew ekonomii. Należy poszukać innych rozwiązań, chociażby związanych z wprowadzeniem ładu korporacyjnego, analizę finansową szpitala i rozmawiać o kształcie kontraktu z NFZ.

 

Co zrobicie państwo żeby nie zamykać lub ograniczać poradni specjalistycznych?

KKW Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL: Należy zatrudnić więcej lekarzy specjalistów.

KWW Blok Samorządowy: Każdy kolejny dyrektor, który będzie startował w konkursie będzie musiał przedstawić rozwiązania prorozwojowe, a nie zmierzające do likwidacji szpitala. Przede wszystkim, chcemy zapoznać się z finansami szpitala, treścią kontraktu z NFZ. Wprowadzić pewien ład korporacyjny. Dokładnie przyjrzeć się finansom szpitala. Aktualnie nadzór właścicielski szpitala pozostawia wiele do życzenia.

Zmniejszenie liczby łóżek, to mniej świadczeń i mniej wpływów środków publicznych. Likwidacja oddziałów i ograniczenie łóżek jest absurdem. Niewyobrażalne jest, że szpital, który ma problemy finansowe ogranicza liczbę łóżek czy likwiduje oddziały. To wbrew ekonomii. Należy poszukać innych rozwiązań, chociażby związanych z wprowadzeniem ładu korporacyjnego, analizę finansową szpitala i rozmawiać o kształcie kontraktu z NFZ.

 

Czy zgodzicie się państwo na dalsze pobieranie opłat za parkowanie od pracowników?

KKW Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL: Nie.

KWW Blok Samorządowy: Jesteśmy wygodnym społeczeństwem i mam tu namyśli komfort i wygodę, każdego dojeżdżającego do pracy własnym samochodem. Miejsca parkingowe to odwieczny temat i bolączka niemal każdej instytucji publicznej, taką jest również szpital. Opata za parkowanie nie wiąże z żadnym widzimisię lecz pokrywa koszty administracyjne związane z opłatą podatku od nieruchomości, czy też pokrywa koszt ich utrzymania ( sprzątania i odśnieżania), jak wiemy, czytamy i rozmawiamy o sytuacji finansowej szpitala, jest ona nie najlepsza – to nie przenośmy kosztów na zakład pracy. Stawki za parkowanie wynoszą: 15 minut bez opłat,  1- sza godzina – 3 zł kolejna następna 2 zł, abonament 30 dniowy dla pracowników to kwota 30 zł. miesięcznie dla pacjentów 70 zł. Doba za parkowanie wynosi 20 zł, abonament tygodniowy to kwota rzędu 40 zł. – jak widzimy obecne stawki za parkowanie nie należą do najwyższych – uwzględniają preferencyjne stawki dla pracowników. Oczywiście jest przestrzeń do rozmowy. Drodzy Państwo przemyślmy, idzie wiosna, bądźmy pro eko, korzystajmy z rowerów, promujmy nasz region – w końcu KROSS jest największym producentem rowerów znanym nie tylko w Polsce – sport to zdrowie.

Co zrobić ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, który podobno najbardziej zadłuża szpital?

KKW Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL: Szpital powinien się bilansować jako całość. SOR jest niezbędny do prawidłowej opieki zdrowotnej.

KWW Blok Samorządowy: (…) Dokonać analizy i oceny udzielanych świadczeń na SOR – jak one mają się do przytoczonych wytycznych w praktyce, zbadać czy nie dochodzi do sytuacji gdzie pacjenci, którzy po  ustabilizowaniu czynności życiowych  powinni zostać niezwłocznie przekazani do oddziałów szpitalnych, zgodnie z wskazaniami celem dalszego leczenia i diagnozowania. Dokonać analizy prawidłowości rozliczania świadczeń udzielanych w SOR – czy ich realizacja mieści się w katalogu świadczeń jakie mogą być realizowane w SOR – czy realizowane świadczenia powinny być udzielane w oddziale- co może być realną przyczyną wzrostu kosztów SOR.

Z ogólnych informacji wiem, że znaczący wpływ na funkcjonowanie SOR-u ma zmniejszona liczba łóżek na oddziale internistycznym, ogólna niechęć lekarza internisty kierownika tegoż oddziału na przyjmowania pacjentów na oddział w godzinach nocnych jest zjawiskiem powtarzającym się nagminnie, a  przyczynia się do generowania niepotrzebnych kosztów. Oceniając pracę każdego oddziału należy mieć na uwadze, że oby właściwie funkcjonował – oprócz wykwalifikowanego personelu  musi mieć zapewniony stały dostęp do: badań diagnostycznych wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym; badania USG, komputerowego badania tomograficznego oraz do badań endoskopowych, w tym: gastroskopii, rektoskopii, bronchoskopii, laryngoskopii; sprzętu do badań przy łóżku pacjenta (analizator parametrów krytycznych, przyłóżkowy zestaw RTG oraz przewoźny ultrasonograf).

 

Jakie macie państwo propozycje na poprawę sytuacji finansowej szpitala?

KKW Trzeciej Drogi Polska 2050 – PSL: Wzmocnić konkurencyjność szpitala w zatrudnieniu deficytowych kadr medycznych poprzez wprowadzenie dodatku powiatowego (na wzór wprowadzonego dodatku wiejskiego w oświacie); Zwiększyć i zdywersyfikować usługi; Zwiększyć kontrakt; Wyegzekwować zapłaty za nadwykonania nawet z wykorzystaniem procedury sadowej, – Wyeliminować wpływ powiązań politycznych, rodzinnych i koleżeńskich na zatrudnienie pracowników; Dokonywać ocen pracy na podstawie efektów (owoców), a nie wg skali przymilania się przełożonym; Porzucić kosztowny dla szpitala proceder kupowania głosów wyborczych poprzez nagminne zatrudnianie osób zupełnie nieprzydatnych w działalności szpitala. Unieważnić podjętą w 2022 r. uchwałę Rady Powiatu Przasnyskiego o nałożeniu hipoteki za długi powiatu na cały majątek szpitala wraz z gruntem, budynkami i wyposażeniem. Szpital zastawiony hipotecznie nie przyciągnie lekarzy, a ci którzy są zatrudnieni będą poszukiwać bardziej perspektywicznej placówki. Taka sytuacja musi przełożyć się na zapaść finansową każdej instytucji.

KWW Blok Samorządowy: Negocjacje z NFZ nad zwiększeniem wysokości ryczałtu. Dokończenie procesu akredytacyjnego zapoczątkowanego w lipcu 2022r. Przede wszystkim zwiększenie łóżek na oddziałach zabiegowych i internistycznym, wprowadzenie pobytów jedno-dwudniowych w celu wykonania badań specjalistycznych na które jest długi czas oczekiwania w poradniach. Analiza zużycia leków oraz gospodarka lekami- wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na monitoring ich zużycia. Alokacja łóżek w oddziałach specjalistycznych pod kątem ich alokacji i mam tu na myśli – wykorzystanie łóżek przypisanych w innym oddziale na rzecz innego w celu świadczenia świadczeń  wysokopłatnych np. detoks, lub świadczenie dobrze wycenionych procedur nielimitowanych. Wznowienie funkcjonowania poradni specjalistycznych działających w szpitalu. Negocjacja z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego a także przystąpienie do konkursu ws. świadczenia transportu Systemowego w Powiecie Przasnyskim co realnie przyniosło by zyski dla szpitala – gdyż średnia cena za dobo karetkę to około 5 tys. zł. Obecnie w naszym powiecie świadczy to Meditrans stacjonujący na Gołymińskiej. Jako ostatni punkt to przegląd kadrowy w celu optymalizacji zatrudnienia.

 

 

Pliki do pobrania:

Odpowiedź KWW Trzecia droga

Odpowiedź KWW Blok Samorządowy

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ulfik
Ulfik
1 miesiąc temu

Trochę przykre, że odpowiedziały tylko dwa komitety. A każdy pisał w ulotkach o poprawie sytuacji szpitala. Czyli to były zwykle mżonki?

Ela
Ela
1 miesiąc temu
Reply to  Ulfik

A co to za odpowiedzi??? Na podstawie czego? Znowu pierdyliard pomysłów, ale bez fachowej wiedzy, jak zrobić, skąd wziąć pieniądze, analizy jak to, co Blok proponuje przełoży się na efekty. Bełkot, jak burmistrz Chrostowski w 2018 roku przed wyborami

Edek
Edek
1 miesiąc temu
Reply to  Ela

No tonjest KWW jego partia. Nie nadmieniono że beda spiewac w szpitalu i tozbawiac zalamanych pacjentow i lekarzy.

Ida
Ida
1 miesiąc temu
Reply to  Ela

Przynajmniej nie zlekceważyli problemu i ludzi zadających pytania. Pozostali pokazali, że mają ten problem w czterech literach. Jak wygrają ci sami, co ostatnie lata rządzili to szpital sprywatyzują. Już podejmowali próby przekazania szpitala innemu organowi zarządzającemu.

Pacjentka
Pacjentka
1 miesiąc temu
Reply to  Ida

Trzeba być nierozumnym aby nie chcieć prywatyzacji szpitala w sytuacji tak olbrzymiego zadłużenia. To tylko siedzący tam personel trzęsie gaciami i głupoty opowiada ludziom.
Długi musi pokryć rada, jak tego nie zrobi z mocy prawa jest prywatyzacja. O czym więc dyskutujecie?
Dziwię się, że inne ugrupowania nie odpowiadają na ten debilny post

Ida
Ida
1 miesiąc temu
Reply to  Pacjentka

A kto do tego doprowadził? Rada nie ma obowiązku spłaty długu, do którego zarząd się defakto przyczynił, nie egzekwując na drodze sądowej za nadwykonania i covidowe. Na marginesie, gaciami to może trzęsie tylko niewykształcony personel. Medyczny sobie poradzi. Gorzej z pacjentami, którym zostaną tylko te oddziały, które właścicielowi będą przynosić zyski. W sumie piękny budynek wszystko można w nim zrobić, nie koniecznie szpital, oby tylko wyrażono zgodę na sprzedaż, dodatkowo po okazyjnej cenie 🙂

Pacjentka
Pacjentka
1 miesiąc temu
Reply to  Ida

Marzę o tym, aby doczekać czasów, kiedy lekarz będzie musiał zadeklarować czy pracuje w służbie zdrowia publicznej czy prywatnie. To, co się teraz dzieje to jest po prostu karygodne!!!

Pacjent
Pacjent
1 miesiąc temu
Reply to  Ela

Odpowiedzi są dyplomatyczne natomiast pytania są debilne
Sprzedać szpital trzeba jak najszybciej bo to jedyny ratunek. Amen

Jan
Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Pacjent

Kupuj . Ile oferujesz?

Ora
Ora
1 miesiąc temu

KWW wymienione w punkcie 3,4 i 5 bały się udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi, tak im zależy na Przasnyszu

Marko
Marko
1 miesiąc temu
Reply to  Ora

Dlaczego upubliczniasz kłamstwa

Ida
Ida
1 miesiąc temu
Reply to  Marko

Jakie kłamstwa upublicznia…? przecież jest czarno na białym, że tylko 2 komitety odważyły się odpowiedzieć, a zwracano się do wszystkich, które wystawiają kandydatów do powiatu.

Marko
Marko
1 miesiąc temu
Reply to  Ora

Dlaczego odpowiedzi innych komitetów są nie widoczne przypadek

Edek
Edek
1 miesiąc temu
Reply to  Ora

Nie bały tylko nie mialy nie wiedzialy co odpowiedzieć, tacy specjalisci….

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Odpowiedzi udzieliła jedynie przyszła powiatowa koalicja rządząca. Reszta schowała głowy w piasek. Widać komu zależy na ludziach i szpitalu.

Grzesiek
Grzesiek
1 miesiąc temu

„Należy zatrudnić więcej lekarzy specjalistów”: po pierwsze – skąd ich wziąć? Ściągnąć z większych miast? Lekarze specjaliści zarabiają takie pieniądze, że nie opłaca im się przyjeżdżać na prowincję.
Po drugie: Wynagrodzenie takiego lekarza to proszę państwa kwoty rzędu od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. zł MIESIĘCZNIE! Czy to nie pogłębi złej sytuacji finansowej szpitala?

aab
aab
1 miesiąc temu
Reply to  Grzesiek

Takie więcej lekarzy, że nie znaleźli ani jednego i oddziały pozamykane

Edek
Edek
1 miesiąc temu
Reply to  Grzesiek

Panie chirurg a.cos pan tak przemowil, pan nawet dzien dobry nie odpowoadasz a tu sie rozpisales….

Amator
Amator
1 miesiąc temu
Reply to  Grzesiek

Specjalista dermatolog czy okulista zarobi dla szpitala 7000 dziennie więc starczy na dobrą wypłatę. Można poszukać młodych zdolnych lekarzy. Można zachęcić służbowym mieszkaniem co jest małym wydatkiem a sporym atutem.

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Zadawanie takich pytań w sytuacji, gdy komitety nie posiadają dokumentów i innych kluczowych materiałów źródłowych jest zabiegiem cokolwiek bezsensownym. Treść odpowiedzi, silenie się na znajomość rzeczy vide ład korporacyjny , nawiasem mówiąc dawno zdefiniowanego w szpitalu przez dokumenty normy ISO, świadczą tylko o dyletanctwie udzielających odpowiedzi. Co do jednej rzeczy wszakże się zgodzę, że nadzór właścicielski wobec szpitala właściwie nie istnieje. W starostwie nie ma bowiem osoby, która byłaby do tego odpowiednio przygotowana. Przypomnę również, że ten element nadzoru powinien byc realizowany i przez radę społeczna. Tymczasem każdy, kto zapozna się z protokołami z posiedzeń tejże, łatwo się zorientuje że… Czytaj więcej »

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Ewa

Wartościowy komentarz.

Radzę tylko Pani na przyszłość korzystać z przerw w postaci „enter” na klawiaturze.

Więcej zdecydowanie osób przeczyta ów komentarz.

Społeczeństwo idiotów Tuska nie jest zwyczajne do czytanie rozległych treści.

Zenek
Zenek
1 miesiąc temu

Pytania i odpowiedzi w stylu „łubudubu…to mówiłem ja Jarząbek”. Ten szpital umiera. 10-15 lat temu polecałem. Obecnie kazałbym czym prędzej uciekać.

KWW RAZEM DLA PRZASNYSZA
KWW RAZEM DLA PRZASNYSZA
1 miesiąc temu

Przewodniczącemu Związku Zawodowego odpowiedzieliśmy, że jesteśmy otwarci na dyskusję, po tym jak poznamy wynik wyborczy i będziemy mieli realny wpływ na rzeczywistość. W programie wyborczym stwierdziliśmy, że zaraz po wyborach przeprowadzimy konsultacje społeczne dotyczące najpilniejszych potrzeb w zakresie usług medycznych. Dopiero potem podejmiemy stosowne działania celem poszerzenia usług szpitala o nowe specjalności. Naszym zdaniem dyskusja bez szerszych konsultacji przed wyborami jest zwykłym „biciem piany”.

Ida
Ida
1 miesiąc temu

Poważnie, po wyborach? Czytając pytania , mozna wnioskować, ze stawiający je oczekiwali deklaracji od kandydatów, czego ewentualnie można się spodziewać po nowych radnych powiatowych. No i się dowiedzieli, na kogo nie będą lub będą głosować. Ha, ha

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Te! Wieczny radny!

Amator
Amator
1 miesiąc temu

Ja mam też pytanie. Kiedy zaczną coś realizować z funduszu C 1, 1, 1? W sumie to nie czekam na odpowiedź tylko działanie
Idźcie na wybory!

Waldemar
Waldemar
1 miesiąc temu

Moim zdaniem opieka zdrowotna to za poważna sprawa żeby dyskutować o niej w kampanii wyborczej. Przecież wiadomo, że każdy odpowie to co pytający chcą usłyszeć.

Jan
Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Waldemar

Ludzie pamiętają co kto im obiecuje i będą egzekwować. Fakt, poprzednicy dużo obiecywali tyle lat rządzili, szpital zadłużony coraz bardziej, a już 2 dyrektor w przeciągu niespełna 4 lat. O czym to świadczy …? Nieporadność, delikatnie mówiąc i załatwianie własnych interesów.

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
1 miesiąc temu

A jakie to ma znaczenie dla zwykłego obywatela czy szpital będzie państwowy czy prywatny skoro działa na kontrakcie NFZ?

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Poczytaj to się dowiesz.

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

Coż za merytoryczną odpowiedź otrzymałem. Konkretów zero

Andzia
Andzia
1 miesiąc temu

Dyrektora na zdjęciu w MDK nie poznałam. Zestarzał się ze dwadzieścia kilo. Do ula zaglądał czy co? Powodzi się