Zobacz co wie o Tobie Facebook? Pokazujemy jak sprawdzić czy aplikacja kopiuje Twoje SMS-y!

Większość przasnyszan z pewnością słyszała o ostatniej aferze związanej z wyciekiem danych osobowych ponad 50 mln użytkowników popularnego serwisu społecznościowego Facebook. Dane wyciągane były za pomocą popularnej aplikacji do rozwiązywania quizów i testów.

W związku z podważeniem wiarygodności Facebooka, wielu użytkowników zaczęło dokładnie sprawdzać, jakie dane gromadzą aplikacje i do czego je wykorzystują. Efekty okazały się przerażające. Jeśli korzystasz z aplikacji na telefonie może ona gromadzić szczegółowe dane o Twoich połączeniach telefonicznych i wiadomościach SMS!!! Okazuje się, że już od kilku lat aplikacja na Androida ma dostęp do historii naszych połączeń i wiadomości, a dużą część z nich zapisuje w lokalnych katalogach.

Nie zezwalaj aplikacjom na dostęp do danych!

Podczas instalacji aplikacji zawsze jesteśmy proszeni o zaakceptowanie warunków świadczenia usługi oraz zezwolenie na dostęp np. do naszej lokalizacji, listy kontaktów, zdjęć, aparatu i filmów. Nikt tego oczywiście nie czyta i klika dalej. W ten sposób sami dajemy aplikacjom pozwolenie na ingerencję w nasze dane osobowe! Jeszcze więcej uprawnień wymagają od nas serwisy czy usługi, do których logujemy się już za pośrednictwem naszego konta na Facebooku. Ale jak sprawdzić jakie nasze tajemnice zna Facebook? Postanowiliśmy sprawdzić to na własnej skórze. Na start pobieramy kopię naszego profilu na dysk!

Jak pobrać kopię danych z Facebooka

Wchodzimy w ustawienia, klikając mały trójkąt znajdujący się z prawej strony górnego menu (belki) Facebooka. Na dole, pod podstawowymi danymi naszego konta wyszukujemy opcję Pobierz kopię swoich danych z Facebooka.

Teraz portal skompresuje wszystkie dane z naszego profilu i będziemy mogli je pobrać na dysk. Jeśli przez lata byliśmy bardzo aktywnym użytkownikiem o gotowej paczce dostaniemy informacje na maila. Nasz plik miał 3,3GB! 

Po zapisaniu paczki na komputerze powinniśmy zwrócić uwagę na dwa foldery:

Index – tu widzimy wszystkie dane, które podaliśmy przy rejestracji, datę dołączenia do Facebooka, status związku, urodziny, miasto rodzinne, wszystkie kliknięte kiedykolwiek zainteresowania. Do tego wszystkie grupy, w których jesteśmy albo byliśmy.

HTML / Dane kontaktowe – I tu pojawia się problem jeśli zezwoliliśmy na dostępy “nieuczciwym” aplikacjom. Znajdujemy kolejno nasze dane kontaktowe, nazwiska z numerami telefonów, okazjonalnie mailami, spis naszych połączeń telefonicznych z czasem ich trwania oraz historię wysłanych i odebranych SMS-ów !!!

W katalogu głównym, oprócz pliku Index są jeszcze foldery Messages, Photos i Videos. Zawierają one wszystkie fotografie, wiadomości, filmy, pliki jakie przesłaliśmy. Przetrzymywanie tego typu danych przez Facebook jest oczywiste.

Niepokojący jest natomiast fakt gromadzenia listy kontaktów z telefonu oraz rejestru połączeń i SMS-ów. To nie są dane, które świadomie udostępniliśmy portalowi Facebook!

Ufać czy nie ufać?

Przede wszystkim musimy być bardziej uważni, na to, co instalujemy w naszych smartfonach. Złośliwe aplikacje są obecnie plagą w przypadku użytkowników komórek i tabletów. Te zagrożenia rozprzestrzeniają się głównie za pomocą bezpłatnych aplikacji. Wiele z nich może zbierać informacje o nas, mieć dostęp do naszych wiadomości, skrzynek mailowych, galerii zdjęć itd. Aby chronić się przed tym, warto przed instalacją uważnie czytać, do jakich danych takie oprogramowanie będzie mieć dostęp lub po prostu usunąć Facebooka 🙂

 red.

 

 

Źródło pcformat.pl noizz.pl dziennikzachodni.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments