Medale Stanisława Ostoi-Kotkowskiego wręczone [FOTO]

Medal Stanisława Ostoi-Kotkowskiego to wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Nazwany na cześć uznanego na świecie polskiego artysty – malarza, rzeźbiarza, scenografa i fotografika, wykorzystującego w swej twórczości najnowsze zdobycze techniki. Medal honoruje osoby, które w szczególny sposób przyczyniają się do promowania dziedzictwa kulturowego regionu przasnyskiego oraz podejmują działania na rzecz jego rozwoju społeczno-kulturalnego.

 

Uroczysta gala wręczenia medali odbyła się 26 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. W Kategorii „Twórca uznany” przyznano medal aktorowi Arkadiuszowi Smoleńskiemu. W Kategorii „Debiut” – młodej utalentowanej piosenkarce Gabrieli Borkowskiej. W Kategorii Medal Honorowy – Stowarzyszeniu „Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie”. Ponadto przyznano Dyplom Honorowy dla Anny Muchy.

Sylwetki laureatów:

Arkadiusz Smoleński pochodzi z Kijewic (gmina Przasnysz). Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2003 roku zwyciężył w Telewizyjnym Programie TV Polsat – Debiut pokonując 8 tysięcy konkurentów. W nagrodę otrzymał rolę w serialu „Samo życie”. Od tego czasu wystąpił w około 50 filmach i serialach telewizyjnych między innymi: „Na wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Komisarz Alex”, „M jak Miłość”, „Stulecie Winnych”, „Korona Królów”, „Czas honoru”.

Gabriela Borkowska to uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali i konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in Kryształowej Nuty (Kętrzyn), MFP Dolnośląska Nutka (Bielawa), Zjazdu Młodych Gwiazd (Szczecin), Danuta Rinn Festival (Warszawa), Muzycznej Jesieni (Warszawa), SMAK Stowarzyszenia Młodych Autorów i Kompozytorów (Myślibórz). W 2023 roku dostała się do katowickiego programu Mosz Grajfka – Zostań Gwiazdą z utworem autorskim pt. Hejter – głosami publiczności znalazła się w ścisłym finale.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie istnieje od roku 1921. Przez przeszło wiek odznaczyła się wiele razy w kształtowaniu wydarzeń kulturalnych i oświatowych. Od ponad dekady OSP w Wężewie organizuje imprezę pt: „Kolędowanie w Wężewie”, uczestniczą w niej artyści z całego powiatu przasnyskiego i nie tylko.  Kolejną inicjatywą, skromną choć przynoszącą dumę, jest założenie w 2018 roku „Mini Biblioteki Północnego Mazowsza „. Jej celem jest gromadzenie książek i innych publikacji, szczególnie powiązanych z naszym regionem – w rejestrze bibliotecznym znajduje się już około 150 pozycji. W świetlicy OSP w Wężewie można również podziwiać wystawę pt: „Ściana tradycji OSP w Wężewo”, gdzie umieszczono kolekcję zdjęć strażackich i eksponatów związanych ze strażą pożarną w Wężewie i nie tylko. OSP organizuje także otwarte turnieje bilardowe i szachowe, którym przyświeca szczytny cel – zbiórki na rzecz osób poszkodowanych, wymagających wsparcia.

Anna Mucha jest założycielką grup internetowych m.in. „Krasiniec/Szczuki dawniej ì dziś”, jak również „Krasne i okolice dawniej i dziś”. Na tych grupach promowane są zabytki i historia lokalna. Szczególną wartością są opowieści, fotografie i wspomnienia mieszkańców. Członkami grupy są również osoby na stałe przebywające za granicą, które mogą w ten sposób odnawiać dawne kontakty, wspominać i dzielić się wspomnieniami. Nie brakuje młodzieży, która poznaje historię swoich małych ojczyzn.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
23 dni temu

Serio? Z całym szacunkiem, to jest dla was promowanie dziedzictwa kulturowego?
Pan Smoleński na pewno czuł się zaszczycony w tak doborowym towarzystwie…

Piotr Kaszubowski
Piotr Kaszubowski
22 dni temu
Reply to  Marek

Proszę napisać jaśniej, co Pan ma na myśli. Albo milczeć.
Najlepiej komentuje się z pozycji anonima, prawda?

Marek
Marek
22 dni temu

Zbyt agresywnie wyraziłem swoją opinię, za co przepraszam wszystkich, szczególnie Laureatów.
Zdania jednak nie zmieniam i uważam, że założenie grupy na fb lub organizacja koncertu kolęd, to osiągnięcia, które nie zasługują na tak duże wyróżnienie. Mam nadzieję, że już wie Pan co miałem na myśli Panie Piotrze.
Pozdrawiam.

Piotr Kaszubowski
Piotr Kaszubowski
21 dni temu
Reply to  Marek

Artykuł nie odzwierciedla niektórych osiągnięć OSP w Wężewie, nie jestem jego autorem. Osobiście najwyżej cenię to Stowarzyszenie za utrwalanie wiedzy o przeszłości swoich okolic. Na ich świetnie prowadzonej stronie internetowej zamieszczonych zostało aż 36 artykułów i przyczynków historycznych, z których kilka z przyjemnością zamieściłem w „Roczniku Przasnyskim”. Podobnie w przypadku grup FB dotyczących Krasnego oraz Krasińca i Szczuk. Takie inicjatywy, służące pielęgnowaniu pamięci o dziejach małych ojczyzn, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zawsze będzie wspierać i honorować, jak nie medalem, to chociaż skromnym dyplomem. Jest mi bardzo przykro, że osoby, które nie mają pełnej wiedzy o zasługach Laureatów, ośmielają się tak… Czytaj więcej »

Marek
Marek
21 dni temu

Panie Piotrze, portal na którym został opublikowany ten artykuł umożliwia pozostawienie komentarza. Skorzystałem z tej możliwości i wyraziłem swoją opinię. Prawdopodobnie jest tak, jak Pan mówi i powyższy artykuł nie przedstawił wszystkich osiągnięć OSP w Wężewie, natomiast dodatkowe 36 artykułów na ich stronie nadal mnie nie przekonuje i podtrzymuję to co napisałem wcześniej (i wydaje mi się, że mam do tego prawo). Muszę przyznać, że trochę dziwi mnie fakt, iż nie potrafi Pan przyjąć do wiadomości, że ktoś w tej kwestii może mieć inne zdanie niż Pan.

Ewka
Ewka
22 dni temu

Widać że Towarzystko Ziemii Przasnyskiej na „siłę” szuka osób do odznaczenia. Aby chyba się kręciło, aby zaistnieć. No i impreza będzie. wstyd

Piotr Kaszubowski
Piotr Kaszubowski
22 dni temu
Reply to  Ewka

Trzeba było zgłosić inne kandydatury, choćby swoją. Reguły były jasne.

Melania
Melania
21 dni temu

Hmmm … Krytyka czy zazdrość obudziła się w niektórych osobach? Bo lepiej podważyć wyróżnienie niż cieszyć się czyimś sukcesem. Osobiście uważam, że jak ktoś ma niskie poczucie wartości, to anonimowa krytyka najlepiej podnosi jego ego. Ja życzę wyróżnionym osobom dużo satysfakcji i radości ze swoich działań a krytykującym więcej wiary w siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie by przez najbliższy rok taki anonimowy krytyk mógł zabłysnąć w swojej działalności i w niedługim czasie stanąć na podium. Powodzenia 😅