Znamy zwycięzcę frekwencyjnej bitwy o wozy strażackie.

Gminy do 20 tysięcy mieszkańców, które w I turze wyborów prezydenckich mogły pochwalić się najwyższą frekwencją w danym województwie, dostaną wozy strażackie od MSWiA. Najwyższą frekwencję na Mazowszu odnotowano na warszawskim Wilanowie, ale to nie tam powędruje gaśniczy wóz. Założeniem konkursu było promowanie frekwencji wyborczej w nielicznie zamieszkałych gminach wiejskich. Statystyka wyborcza wskazuje bowiem, że to właśnie tam urzędujący prezydent cieszy się największym poparciem.

 

Średnia frekwencja w naszym województwie wyniosła 67,57%. Najwyższą odnotowano w warszawskiej dzielnicy Wilanów, gdzie do urn poszło 81,93% uprawnionych do głosowania, najniższa frekwencja na Mazowszu była w gminie Czerwińsk nad Wisłą, gdzie głosowało zaledwie 49,11% uprawnionych.

Jednak to nie warszawski Wilanów, który miał najbardziej zdyscyplinowanych wyborców, dostanie średni wóz strażacki. Przyczyna jest prosta — mieszka tam zdecydowanie więcej niż 20 tys. osób.

Zwycięską gminą, do której trafi gaśniczy wóz, okazała się gm. Michałowice w powiecie pruszkowskim, gdzie do urn poszło 81,24% uprawnionych. I tu zaskoczenie, ponieważ w tej gminie pierwszą turę wyborów wygrał Rafał Trzaskowski przewagą 5184 głosów do 3390 wskazań na Andrzeja Dudę (odpowiednio 46% do 29,63% głosów). O takim, a nie innym wyborze tamtejszych mieszkańców zadecydowała m.in. bliskość stolicy, będącej bastionem Rafała Trzaskowskiego.

Na drugim miejscu podium w naszym województwie było miasto Podkowa Leśna, gdzie do urn poszło 80,93% dorosłych mieszkańców, ale Podkowa obejdzie smakiem.

Wóz nie trafi również do żadnej gminy w powiecie przasnyskim, gdzie średnia frekwencja wyborcza wyniosła 59,19%, i jest niższa nie tylko od tej ogólnopolskiej (63,97%), ale również od tej odnotowanej w naszym województwie (67,57%). Największą frekwencję w naszym powiecie odnotowano w Przasnyszu. Najmniejszy procent wyborców głosy oddało w gm. Chorzele.

Frekwencja w naszym powiecie w I turze wyborów kształtowała się następująco:

 

  1. Chorzele 54,22%
  2. Czernice Borowe 59,61%
  3. Jednorożec 54,72%
  4. Krasne 55,67%
  5. Krzynowłoga Mała 62,94%
  6. Przasnysz 60,01%
  7. Przasnysz 63,59%

 

Najwyższą frekwencję wyborczą w naszym kraju w pierwszej odsłonie prezydenckiego plebiscytu odnotowano w Rewalu w woj. zachodniopomorskim. Wyniosła ona tam 85,56%. Gmina Rewal otrzyma wóz.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
3 lat temu

Kolejny strzał w „żoliborskie kolano”. W większości gmin, w których odnotowano największą frekwencję (w danym województwie) wygrał Trzaskowski. Są placówki OSP gdzie jeszcze się użytkuje leciwe Stary i Jelcze, wycofane dawno z PSP. Proponuję tam skierować nowe wozy zamiast kupczyć głosami.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Romek

Ale mściwe zoliborskie kolano załatwiło Polaków za granicą. Przecież w wielu krajach Europy jest już względnie normalnie. Można byłoby głosować w lokalach. Ale nie. Robimy głosowanie tylko korespondencyjne i utrudniamy je na maksa. Bo wiadomo, że oprócz Jackowa to naszego Budynia za granicą za bardzo nie kochają… A w II turze każdy głos będzie na wagę złota.

Małgorzata Pachecka
Małgorzata Pachecka
3 lat temu

Żaden Michałów, tylko Michałowice 🙂
Małgorzata Pachecka
wójt gminy

Borsuk
Borsuk
3 lat temu

Wy dwaj to załóżcie kółko wzajemnej adoracji.Całkiem wam dobrze to wychodzi.Dzisiaj myśl przewodnia”żoliborskie kolano”.
Jutro wam podam nowy #.Czuwaj PO…y

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Proszę zrozumieć, że są tacy ludzie w Polsce, którzy chcą żyć w kraju, demokratycznym, tolerancyjnym, praworządnym, świeckim, otwartym na świat i dobrze zarządzanym. W tej chwili tak nie jest. Wcale nie jestem wielkim fanem PO, nie głosowałem na PIS ale dałem tej partii szansę (ok niech rządzą zobaczymy co będzie). Po 5 latach afery PIS biją na głowę to co wyprawiał poprzedni rząd. Nie powinno być też tak, że wyłącza się (często z łamaniem prawa) wszystkie bezpieczniki nadzoru nad rządzącymi, a to właśnie robi prezes z tylnego fotela. Tzw myśli przewodnich nie potrzebuję, same cisną się na usta – wystarczy… Czytaj więcej »

Borsuk
Borsuk
3 lat temu
Reply to  Romek

Z Tobą merytorycznie? Włacz myslenie!!!.Za ciebie natomiast mysli tvn i gazeta wyborcza.Więc nie będzie rozmowy.Ja żyję w kraju demokratycznym,bo jakby to nie był kraj demokratyczny to tacy jak ty i twój kolega smark dawno byście mieli odpowiednie służby na karku za to co tu wypisujecie.Dobrze powinieneś pamiętać minione czasy jak rządziła PO.Akcja”widelec”,portal „komor”,najazd słuzb na „wprost”.Marsz Niepodległości,Chcesz wiecej? Pozwolić żeby mafia paliwowa ograbiła budżet państwa tzn. nas płacących podatki na 250 mld zł to jest dopiero wyczyn. Powinny wszystkie te .urwy siedzieć. Ale nie pójdą siedzieć.Bo sądy zamykają za cukierka a wypuszczają bandytów.Jeszcze bandytom serwują odszkodowanie za złe warunki w… Czytaj więcej »

Borsuk
Borsuk
3 lat temu
Reply to  Romek

I jeszcze jedno na koniec.Jak chcesz przeczytaj dla przemyślenia.Ale nie tylko nagłówek.Całość. I odpowiedz bez inwektyw i obrażania.Jak Polak Polakowi. Znalazłem w necie.I obiema rękami się pod tym podpisuję. Jest wielki lamęt o rozdawnictwo! 500+,300+,13-taki itd.Przecież Ci co te dodatki dostają,też podatki płacą. Natomiast nie chce się pamiętać o tym,że przed rokiem 2015 to rozdawnictwo kwitło na skalę europejską. To był dopiero rozmach zwłaszcza za czasów Globalnego myśliciela kiedy to wspomagano min.międzynarodowy fundusz walutowy. Zamiast polskich dzieci , różne sieci handlowe , Lidle ,Le klerki itp. oferując im darmowe grunty , zwolnienia z podatków byle tylko po odpowiedniej gratyfikacji dla… Czytaj więcej »

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Borsuk

I jeszcze tu muszę dodać, że jaśnie panujący nam Pad właśnie ułaskawił osobę z zarzutami za pedofilię, tłumacząc, że to była sprawa rodzinna.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Romek

Nie z zarzutami, tylko to była osoba skazana za pedofilię… No ale to był zapewne dobry pedofil. Nie to, co te okropne dziewczyny, które zamiast chłopaków wolą całować inne panie…

To są jakieś jaja. Dziś czytam, że Szumowski czeka na zwrot zaliczki na respiratory. No ja już widzę, jak dostaną tą zaliczkę. 5 baniek na maseczki, ponad 100 na respiratory, a PiSowcy cały czas wspominają słynne ośmiorniczki za 200 zł.

Jeśli ludzie się zreflektują i znowu wybiorą tę bezwolną marionetkę, to słów po prostu zabraknie.

Borsuk
Borsuk
3 lat temu

Jakbyś czytał nie tylko nagłówki to byś wiedział że ta osoba odsiedziała cały wyrok w więzieniu.Chyba że to jest wpisane w hejt na Prezydenta to wtedy inna sprawa
Wielką krzywdę robicie tej rodzinie która się pogodziła i chciała w miarę normalnie żyć.A wy poprzez takie wpisy nie dajecie im o tym zapomnieć.
Jak można czyjeś nieszczęście wmieszać w politykę.
WSTYD postokroć WSTYD

Borsuk
Borsuk
3 lat temu
Reply to  Romek

ŁŻESZ Romek!!!Jakbyś czytał więcej niż nagłówki to byś wiedział że ten pedofil odsiedział swoją karę.Ułaskawienie dotyczyło zbliżania się do osoby poszkodowanej.I na prośbę poszkodowanej i jej rodziny oraz za zgodą sądów dwóch instancji Prezydent na to się zgodził.Paniał

www
www
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Romek i marek(prawdziwy) Może tak z jedno słowo.Przez gardło przejdzie czy nie?
Np.PRZEPRASZAM!!!!
Puścić fake newsa i nic?!!!.
Może jakiś głupi przeczyta i uwierzy.
To jest ta wasza prawda?
Jak wy w lustro patrzycie.