Zmiana planów odnośnie zagospodarowania miejsca pamięci przy Rynku Miejskim. Będzie więcej zieleni [FOTO]

W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zbrodni z 17 grudnia 1942 r., kiedy w sąsiedztwie Rynku z rąk hitlerowców stracono pięcioro przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK. W miejscu zbrodni zaplanowano wykonanie miejsca pamięci z betonowych szlifowanych płyt, gdzie miały pojawić się wizerunki straconych Polaków, data egzekucji oraz napis „Przasnysz pamięta”. Dziś już wiadomo, że koncepcja ulegnie poważnej zmianie.

 

Władze miasta za punkt honoru postawiły sobie uporządkowanie kwestii pomnika, upamiętniającego niemiecką zbrodnię na Polakach powieszonych w sąsiedztwie przasnyskiego rynku podczas II wojny światowej. Doprowadzono do uporządkowania kwestii własności gruntu, który należał do prywatnych właścicieli, opracowano koncepcję nowego pomnika, uzgodniono ją z konserwatorem zabytków i uzyskano pozwolenie na budowę. Niestety, w trzech przetargach nie zgłosił się żaden wykonawca, a wynik czwartego postępowania niemal dwukrotnie przekroczył przeznaczony na to zadanie limit, co spowodowało jego unieważnienie i poważną zmianę planów.

Pod koniec września br. unieważniono czwarty przetarg na „Ustanowienie i ochronę miejsca pamięci Pomordowanych Żołnierzy ZWZ-AK poprzez budowę pomnika”. Choć do postępowania przystąpiło  Przedsiębiorstwo PUH WALDI z Przasnysza, to zaproponowana cena wyniosła  387 450,00 zł i niemal dwukrotnie przekroczyła budżet wynoszący 200 000 zł, z czego połowa pochodziła od przasnyskiego starostwa.

 

Zaporowa cena oraz krytyczne głosy mieszkańców, sprzeciwiających się betonowaniu miasta sprawiły, że pomnik wprawdzie zmieni swoje oblicze, ale w dużo mniejszym stopniu, niż pierwotnie planowano.

 

Mniej betonu, więcej zieleni!

– Projekt pomnika wywoływał kontrowersje już od samego początku – przyznaje wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

– Wsłuchaliśmy się w opinie i komentarze mieszkańców, z których wynikało jasno: „mniej betonu i więcej zieleni”. Dodatkowo do tego wszystkiego, po trzecim przetargu, okazało się, że oferta zaproponowana przez wykonawcę przekracza nasze możliwości finansowe. W czasach, kiedy brakuje środków na podstawowe zadania, taki wydatek – delikatnie rzecz ujmując – byłby kontrowersyjny. Rację mieli mieszkańcy, że nieruchomość ta może być skromniej i ładniej zagospodarowana. W konsekwencji mamy koncepcję znacznie tańszą, bez betonowych podestów i słupów, bez dodatkowych tablic, ale za to z nasadzeniami. Projektujemy dodatkowe drzewa i niskie nasadzenia, aby teren nadal został odkryty, ale jednocześnie ładnie zagospodarowany zielenią – przekazał.

Koszt wykonania inwestycji oszacowano na kwotę wręcz symboliczną, wynoszącą ok. 10 tys. zł. W ramach zadania zostanie oczyszczony istniejący pomnik oraz jego otoczenie, gdzie wśród bruku pojawią się ledowe punkty oświetlające obelisk (na wizualizacji niewidoczne).

 

Na części działki zostanie wysypany biały grys, założony trawnik, posadzone rośliny ozdobne oraz drzewa (brzozy). Ściana budynku handlowego, sąsiadującego z miejscem pamięci, zostanie oczyszczona i pomalowana na jednolity kolor. Miasto już zleciło roboty na wysokości.

Zamierzenie zostanie wykonane przed obchodami 80. rocznicy tragedii, która zostanie upamiętniona uroczystą mszą, złożeniem wieńców oraz odczytem w Muzeum Historycznym. w Przasnyszu. Obchody zaplanowano w przeddzień 80. rocznicy – w piątek 16 grudnia 2022 r.

 

Nowa koncepcja
Nowa koncepcja

 

Poprzednia koncepcja
Poprzednia koncepcja

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
2 miesięcy temu

Pięknie, sto razy lepiej niż ten pomysł burmistrza

Pasjonat
Pasjonat
2 miesięcy temu
Reply to  Magda

To jest pomysł burmistrza. Czytała Pani test artykułu ? Przyznam szczerze, że to jest idealne rozwiązanie.

michał
michał
2 miesięcy temu
Reply to  Pasjonat

Zasmucę cię, ale to ta betonoza jest pomysłem burmistrza. Ten projekt stworzył architekt krajobrazu i nie jest to pomysł włodarza.

Ttt
Ttt
2 miesięcy temu
Reply to  Pasjonat

W Przasnyszu mamy problem z rozumieniem tekstów czy tez czytaniem ze zrozumieniem

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Nie ma co dyskutować.Idealne rozwiązanie.A czyj pomysł to mało istotne.Pięknie i godnie za parę złotych.

Konował
Konował
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Za 10 000. Z chęcią przyjmę te pare groszy. Dasz?

Na marginesie to MDK mógłby zrobić mural?

Kropa
Kropa
2 miesięcy temu
Reply to  Konował

10tys w porównaniu do 200tys robi różnicę.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu
Reply to  Konował

Jest to niewielka kwota w porównaniu do poprzedniego projektu.A to wynagrodzenie za pracę a nie jałmużna.Daj to chiński sprzedawca jak🤣🤣🤣

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu
Reply to  Konował

Jaj miało być hehe😜

Igor
Igor
2 miesięcy temu

Teraz niech jeszcze zmienią ten paskudy projekt przebudowy rynku i każdy będzie zadowolony.

Rysiek
Rysiek
2 miesięcy temu
Reply to  Igor

O właśnie, to są słowa prawdy.

Margareth
Margareth
2 miesięcy temu

„Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły” czy może „tańcowały dwa Łukasze”. Jedna chwała. Jakaś odpowiedzialność za słowo w tym mieście obowiązuje?

Ata
Ata
2 miesięcy temu

Projekt do przyjęcia. Brzozy są zbędne. Zamiast gresu, który jest trudny w utrzymaniu zamieniłabym na trawę ( więcej zieleni)

Amator
Amator
2 miesięcy temu

Brzozy będą strasznie śmiecić i to praktycznie od kwietnia do grudnia. Jakieś kolumnowe jałowce lub cisy i latarnia taka jak w rynku żeby integrować przestrzeń.

ZenonP
ZenonP
2 miesięcy temu

Zdecydowanie lepsze . Z szacunkiem,wyraza powage, pamiec , zadume, szlachetnie, czysto i godnie w formie
Caly czas mozna przechodzac obok isc do przodu z wiara , nadzieja i bez wyprutych dumnie flakow klujacych po oczach i paralizujacych strachem (jak w poprzedniej koncepcji).
Sorki za obrazowosc, ale ta alternatywa wczesniejszych 'eksponowanych szubienic’ naprawde warta pochwaly.
Brawa za zacna idee , prostote , pomysl.

ZenonP
ZenonP
2 miesięcy temu

te zdjecia z wyfrawerowanymi datami pomordowanych , jezeli ktos by sie uparl to mozna od drugiej strony pomnika wmontowac-dla pamieci.
jako opcja , taki reverse

Amator
Amator
2 miesięcy temu
Reply to  ZenonP

Lepiej tablicę informacyjną na ścianie.