Zmarła Teresa Cichowska ps. “Drzazga”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Z przykrością informujemy, że w dniu 16 października zmarła Teresa Cichowska, z d. Kołakowska z Osysk, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ps. „Drzazga”.

 

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 20 października (wtorek) o godz.10:00 w Przasnyszu w Kościele Farnym, a następnie pochówek na cmentarzu parafialnym w Pałukach, gm, Opinogóra Górna.

Zmarła, śp. Teresa Cichowska jest jedną z największych męczennic reżimu stalinowskiego na Północnym Mazowszu, pochodzącą z Ziemi Opinogórskiej.

 

Teresa Cichowska od września 1949 r. do 25 lutego 1950 r. udzielała w gospodarstwie swoich rodziców Marianny i Bronisława Kołakowskich we wsi Osyski, obecnie gm. Opinogóra Górna pow. Ciechanów  pomocy kwaterującym żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. 25 lutego 1950 r. w zabudowaniach rodzinnych został zlikwidowany czteroosobowy patrol st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego ps. ,,Tygrys”. W związku z tym zabudowania rodziców Pani Teresy zostały spalone, a majątek skonfiskowany na rzecz Skarbu Państwa, a cała rodzina została okrutnie przesłuchiwana. Zapadły ciężkie wyroki. Ojciec Bronisław i brat Zdzisław Kołakowski zostali skazani i wykonano na nich wyrok śmierci w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w dniu 3 sierpnia 1950 r. Obecnie poszukiwane są ich szczątki w celu godnego pochówku. Brat Jerzy Kołakowski po trzymiesięcznych okrutnych przesłuchaniach  w PUBP w Ciechanowie po wyjściu na wolność po miesiącu zmarł.

Teresa Cichowska wraz z matką i siostrą Ireną zostały skazane, Pani Teresa na 15 lat więzienia. Po ponad 5 latach ciężkiego więzienia w Fordonie wyszła na wolność 10 marca1955 r.

Przez lata w PRLu Pani Teresa nie mogła znaleźć pracy i nadal doznawała represji i złego traktowania przez władze komunistyczne.

Staraniem rodziny wyrok z 1950 r. został unieważniony.

Pani Teresa Cichowska została odznaczona między innymi:

– Krzyżem Więźnia politycznego 1939-1056

– Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

– Medalem ” Pro Patria”

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments