Złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Narzymskiego w Bogatem

Przedstawiciele gminy Przasnysz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Narzymskiego w Bogatem. W ten sposób uczcili 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

W sobotę, 22 stycznia mija 159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W 1863 roku niespodziewanie w Królestwie Polskim odbył się pobór do rosyjskiego wojska, który stał się bezpośrednią przyczyną powstania. Zostało ono uznane za największy polski zryw niepodległościowy w XIX wieku. O tych wydarzeniach pamiętali także przedstawiciele gminy Przasnysz. W piątek, 21 stycznia Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz wraz z Dariuszem Jankowskim, przewodniczący Rady Gminy i Danutą Radomską, dyrektorem gminnej biblioteki złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Narzymskiego w Bogatem.

Józef Narzymski już w roku 1860 brał udział w konspiracji i politycznych manifestacjach. Za udział w powstaniu władze carskie skonfiskowały jego majątek w Bogatem.

 

– Ideom powstania styczniowego i tradycjom walki narodowo – wyzwoleńczej pozostał wierny do końca życia. O jego oddaniu ojczyźnie świadczy popowstaniowa działalność, a przede wszystkim jego dzieła literackie i publicystyka. Gmina Przasnysz zawsze pamięta o swoim bohaterze – informuje Gminna Biblioteka Publiczna w Bogatem.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments