Zarząd Mazowsza z absolutorium i wotum zaufania

Radni Mazowsza udzielili zarządowi województwa absolutorium i wotum zaufania. Zeszłoroczny budżet był mocno inwestycyjny. Zamknął się nadwyżką w wysokości 91,9 mln zł, a zadłużenie zmniejszyło się o blisko 200 mln zł.

 

Pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu województwa mazowieckiego za 2019 r. wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie. Stabilną perspektywę Mazowsza potwierdziła również agencja ratingowa FITCH. Marszałek Adam Struzik podziękował radnym za zaufanie i podsumował zeszłoroczne działania – Ubiegły rok to jeden z największych w historii Mazowsza budżetów. Ponad 1 mld zł przeznaczyliśmy na inwestycje drogowe, w służbie zdrowia czy kulturze. Kontynuowaliśmy dotychczasowe i uruchomiliśmy nowe programy wsparcia dla samorządów lokalnych. Jednym słowem to był bardzo dobry rok.

 

Silny budżet

W 2019 r. dochody województwa wyniosły 3,3 mld zł. Rok 2019 zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 91,9 mln zł. Co ważne, o blisko 200 mln zł zmniejszyła się kwota długu. W 2019 r. wydatki województwa wyniosły 3,2 mld zł. Największą pulę środków – ponad 1,2 mld zł stanowiły wydatki na transport. Kolejne pozycje to „janosikowe” – 509 mln zł, ochrona zdrowia – 366 mln zł i kultura – 316 mln zł. – Stabilna sytuacja regionu pozwoliła na zrealizowanie wielu ważnych inwestycji w służbie zdrowia, m.in. wyposażenie ostrołęckiego szpitala w specjalistyczną aparaturę medyczną czy zakup ambulansów dla pogotowia ratunkowego – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Ponad miliard zł na inwestycje

Największe środki ok. 590 mln zł władze Mazowsza przeznaczyły na inwestycje drogowe. Nie zabrakło tez inwestycji w szpitalach czy placówkach edukacyjnych i kulturalnych. W zeszłorocznym budżecie Mazowsza znalazły się m.in. rozbudowa drogi woj. nr 694 Przyjmy-Brok-gr. woj. w Małkini Górnej (10,5 mln zł), modernizacje i doposażenie ostrołęckiego szpitala (4,5 mln zł) czy zakup ambulansów dla ostrołęckiego „Meditransu” (1,3 mln zł).

 

Solidarnie z samorządami

Samorząd Mazowsza w 2019 r. kontynuował, a także uruchomił nowe programy wsparcia. – W ubiegłym roku podwoiliśmy kwotę na instrument aktywizacji sołectw. Z 5 mln zł w 2018 r. do ponad 11 w 2019 r. To nasza odpowiedź na głosy płynące od samorządowców i mieszkańców, którzy dostrzegają, że dzięki tym naszym małym grantom mogą zrealizować pomysły i przedsięwzięcia. Przy wsparciu z budżetu województwa zrealizowano blisko 1200 projektów – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku mazowieckie samorządy z subregionu ostrołęckiego otrzymały blisko 15 mln zł na rewitalizację zabytków, remonty strażnic OSP, zakup wozów strażackich i sprzętu pożarniczo-gaśniczego, rozbudowę i modernizację obiektów sportowych, tworzenie małej architektury, wyposażenie pracowni językowych i informatycznych, ochronę powietrza czy ogródki działkowe.

 

Mazowsze sprawnie wydaje środki unijne

W tej perspektywie unijnej (2014-2020) Mazowsze ma do wykorzystania aż 8,82 mld zł z UE. Region jest na ostatniej prostej. Mimo olbrzymiej skali, jest pod tym względem w czołówce regionów. Zaangażowanych zostało już ponad 92 proc. środków w ramach RPO WM. Samorząd Mazowsza zatwierdził do dofinansowania ok. 3600 projektów na ponad 7,3 mld zł, podpisał z beneficjentami 3300 umów na kwotę 6,97 mld zł.


 

Źródło mazovia.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Jeszcze 3 lata i Pis zrobi z nimi porządek

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Pis rozliczy sitwę

Janusz
Janusz
3 lat temu

Z prawdziwkiem już nie ma komu pisać. Zajeździł wszystkich na tym forum. Teraz pisze sam ze sobą. Jestem pełen podziwu i uznania dla jego genialnych poglądów!