„Zapiski z czasów zamętu 1987-2021″. Nowa książka przasnyszanina Tadeusza Witkowskiego

Tadeusz Witkowski jest doktorem nauk humanistycznych, publicystą i emerytowanym lektorem języka polskiego w University of Michigan, który młodość spędził w Przasnyszu. Był represjonowany w czasach PRL, w roku 1983 wyjechał z rodziną do USA. W minionym roku ukazały się drukiem cztery jego jego książki. Warto się z nimi zapoznać, gdyż porządkują najważniejsze kwestie, które wyszły spod jego pióra, a jedna z pozycji zawiera wątki przasnyskie.

 

 

Miłośnikom historii najnowszej warto polecić trzy tomy publicystyki społeczno-politycznej:„Ukryte i jawne. Szkice o tajnych służbach”, „Wirydarz polityczny 1999-2020” i „Zapiski z czasów zamętu 1987-2021”. Wydawnictwa ukazały się w ramach serii „Biblioteka Związku Literatów na Mazowszu” ze wsparciem Towarzystwa Ziemi Przasnyskiej.

Dla przasnyszan największą wartość stanowić będą „Zapiski z czasów zamętu 1987-2021”, będące w znacznej mierze książką autobiograficzną, dofinansowaną przez burmistrza naszego miasta.

 

– Na kilku pierwszych stronach Tadeusz Witkowski omawia m. in. korzenie rodzinne, wiele miejsca poświęcając na historię rodzinnej kamienicy przy ul. 3 Maja w Przasnyszu, gdzie w okresie międzywojennym mieściła się siedziba „Głosu Ziemi Przasnyskiej” oraz siedziba kursów gimnazjalnych Alfonsa Ludomira Morawskiego, komunisty, który odszedł z bolszewikami w 1920 r. W okresie międzywojennym mieściła się tam również siedziba policji. Tadeusz Witkowski wspomina również swoje lata młodości spędzone w Przasnyszu i późniejsze, kiedy bardzo mocno zaangażował się w działalność opozycji antykomunistycznej w PRL. W książce znalazło się również obszerne wspomnienie o śp. Mariuszu Bondarczuku, z którym łączyła Witkowskiego wieloletnia przyjaźń – relacjonuje prezes Towarzystwa Ziemi Przasnyskiej Piotr Kaszubowski.

Głównym łącznikiem zebranych w „Zapiskach z czasów zamętu” artykułów jest wątek osobisty. Autor relacjonuje wydarzenia, które sprawiły, że znalazł się na emigracji, pisze o więzach przyjaźni łączących  go z kilkoma osobami ze świata polityki i nauki, ale też nie stroni od opisu co ważniejszych faktów z życia prywatnego i z historii rodziny. Czytelnik zainteresowany kulisami wydarzeń politycznych znajdzie w tym zbiorze wiele ciekawych obserwacji i polemicznych wypowiedzi z czasów, gdy lewicowe media obierały sobie za cel ataków pracę Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI czy też przygotowania do warszawskiego Szczytu NATO.

W minionym roku ukazał się także zbiór artykułów krytycznoliterackich „Sens dziedziczenia. Myśli o polskim etosie poetyckim XX wieku”. Książka została wydana w starannej szacie graficznej w prestiżowym krakowskim Wydawnictwie Arcana z posłowiem prof. Krzysztofa Dybciaka.

 

Dr Tadeusz Witkowski to przasnyszanin, działacz NSZZ „Solidarność”, internowany w stanie wojennym, nauczyciel akademicki i krytyk literacki, mieszkający dziś w Stanach Zjednoczonych. Po uzyskaniu w 2005 r. statusu pokrzywdzonego prowadził badania w archiwach IPN. W latach 2007–2008 był pracownikiem SKW i członkiem Komisji Weryfikacyjnej d/s WSI. W 2013 r. odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności. W roku 2017 Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał mu status działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych. Mieszka w Ann Arbor w stanie Michigan.

Tadeusz Witkowski był obecny w Przasnyszu we wrześniu br. podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariusza Bondarczuka w Urzędzie Miasta.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments