Wznowiono remont klasztoru Mateczek w Przasnyszu. Jest dotacja i zgody, a praca wre [FOTO]

Po wielu staraniach w Klasztorze Mniszek Klarysek Kapucynek Przasnyszu rozpoczął się przerwany w wakacje remont. Nie tylko udało się uzyskać stosowne zgody, ale i zastrzyk pieniędzy od powiatu przasnyskiego, co ułatwi zakończenie prac modernizacyjnych. Wszystko to sprawi, że przyszłoroczne obchody wielkiego jubileuszu pobytu Mateczek w Przasnyszu będą miały godną oprawę.

 

W lipcu rozpoczęły się prace remontowe, mające przygotować klasztor do przyszłorocznego jubileuszu upamiętniającego 150. rocznicę pobytu sióstr w Przasnyszu. Prace, które prowadzone były dzięki skromnym środkom zakonnic, nieoczekiwanie stanęły. Prowadzące kontemplacyjne i przepełnione modlitwą życie siostry, nie były świadome, że nawet najdrobniejsze działania wymagają stosownych zgód i dokumentów.

Przewidziane do realizacji prace nie były wielkie, chodziło o utwardzenie kostką brukową terenu wokół klasztoru. Celem było, aby roboty udało się zakończyć przed przyjęciem kościelnych dostojników, przedstawicieli władz świeckich, duchowieństwa oraz wiernych podczas przyszłorocznych obchodów 150. rocznicy pobytu klarysek kapucynek w naszym mieście, które są planowane na 25 – 26 lipca 2021 r.

Chodziło również o naprawę sypiącego się muru okalającego klasztor, który tkwi na swoim miejscu od czasu po I wojnie światowej. O remont prosi się także podmywana przez wodę kruchta. Choć siostry nie dysponowały dużą sumą pieniędzy, były ufne w Bogu, że pomogą datki wiernych. Klaryski były przekonane, że niewielkie przecież prace uda się przeprowadzić sprawnie, a mur oraz kruchta odzyskają godny wygląd. Niestety niedługo po rozpoczęciu robót okazało się, że nawet drobne działania obrębie zabytku wymagają konserwatorskich zgód, co wstrzymało prace aż do października.

Cały czas toczyła się także zbiórka funduszy na zakończenie remontu. O to będzie teraz o wiele łatwiej, ponieważ Rada Powiatu Przasnyskiego podczas korespondencyjnej sesji zwołanej 27 października uchwaliła, że powiat udzieli dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dla Klasztoru Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu w wysokości 10 000,00 zł. Są to środki, które pokryją część kosztów wykonania izolacji części ścian fundamentowych od strony południowej budynku klasztoru oraz wykonanie nawierzchni z kostki brukowej. Prace ruszyły i zaczynają przynosić efekty.

– Dziękujemy za życzliwość wszystkim darczyńcom i urzędnikom – Panu Burmistrzowi i Panu Staroście, urzędowi ds. zabytków w Ostrołęce – szczególnie Pani dyrektor. Prosimy o modlitwę – apelują przasnyskie Mateczki.

 

M. Jabłońska


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok temu

Czy Abp Dziwisz odwiedzi klasztor?