Wyprzedził oznakowany radiowóz… na przejściu dla pieszych. Skończyło się na 15 punktach i wysokim mandacie

Nieprawidłowe wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Takiego manewru podjął się 46 – letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. Mężczyzna wyprzedził na przejściu oznakowany radiowóz.

 

Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek. Policjanci z drogówki, patrolując ulice zauważyli, że jadący za nimi kierowca renault postanowił wyprzedzić radiowóz. Nie byłoby może w tym nic szczególnie dziwnego, gdyby nie fakt, że kierowca podjął się tego manewru na przejściu dla pieszych. Szczęśliwie nikt akurat po „zebrze” nie przechodził.

– Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali auto do kontroli. W związku z popełnionym wykroczeniem mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, ponadto do jego konta kierowcy dopisano 15 punktów karnych – informuje Magda Zarembska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

 

Policja przypomina, że przepisy zabraniają wyprzedzania tuż przed i na przejściach dla pieszych. Manewr ten jest dozwolony wyłącznie w miejscu, gdzie ruch jest kierowany, czyli tam, gdzie działa sygnalizacja świetlna albo ruchem kieruje policjant lub inna uprawniona do tego osoba. Kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
leo2
leo2
1 miesiąc temu

typowe zachoanie pisopolicji prowokują kierowców do nieprawidłowych zachowań i kasa leci…zwalnianie przed przejściem przez pisopilicje -pwszechne zjawisko