Wojewoda Mazowiecki apeluje, by sprawdzać placówki opiekuńcze. Część z nich działa bez zezwolenia

Aktualnie na terenie województwa mazowieckiego, na podstawie zezwolenia wojewody, działa 140 placówek, które są wpisane do rejestru, spełniają standardy określone w przepisach prawa i podlegają kontroli.

 

– Niestety na rynku usług opiekuńczych funkcjonują także placówki, które działają bez wymaganego prawem zezwolenia. Właśnie na nie chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Bardzo często placówki te funkcjonują w budynkach, które nie są przystosowane do świadczenia całodobowo usług opiekuńczych, występują w nich bariery architektoniczne. Z uwagi na niski koszt pobytu, oferują usługi na minimalnym poziomie, nie gwarantują odpowiedniej kadry, tym samym nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa przebywającym w nich osobom – apeluje Wojewoda Mazowiecki.

Warto dodać, że całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku zapewniają również domy pomocy społecznej, których na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje 106.

 

Wojewoda upomina, by kiedy mamy podejrzenia, że personel nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi, reagować.

W momencie, w którym podejrzewamy, że członek naszej rodziny jest źle traktowany przez pracownika placówki, a jego przełożony o tym nie wie powinniśmy rozpocząć od rozmowy z kierownictwem placówki.

Jeśli problem został zbagatelizowany, zgłoś sprawę do organu prowadzącego – gminy lub powiatu. Warto złożyć zawiadomienie na piśmie. Do organu prowadzącego można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące także warunków życia w placówce. W razie jakichkolwiek podejrzeń do niewłaściwie sprawowanej opieki nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi, można zgłosić swoje spostrzeżenia do urzędu wojewódzkiego. W momencie, w którym doszło do przemocy, należy zadzwonić na policję. W sprawach karnych sprawą zajmie się także prokuratura.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xne
xne
5 dni temu

Niech sprawdza to obowiązki jego.