Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!
Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów, a także do sejmiku województwa mazowieckiego. To od naszych głosów zależy, w którym kierunku pójdzie nasze miasto, gmina, powiat i województwo. Każdy głos ma znaczenie, a wybory samorządowe to prawdziwe święto demokracji.
Jaka będzie frekwencja? To zależy od nas
7 kwietnia będziemy wybierać przedstawicieli do sejmików województw, rad gmin, powiatów i dzielnic m.st. Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział aż 4 186 479 wyborców, a głosowanie odbędzie się w 3468 obwodach. Każdy wyborca otrzyma 3 lub 4 karty do głosowania, w zależności od miejsca zamieszkania.
Niestety, jak pokazują badania wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż wybory parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w dwóch grupach wiekowych – młodzi i seniorzy. A to właśnie samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają realny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.
Czy Mazowsze znów będzie liderem?
Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc. Do urn chętnie poszli także wyborcy w powiecie przysuskim – 65 proc., sokołowskim, szydłowieckim i warszawskim zachodnim – wszędzie po blisko 62 proc.
Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wybory samorządowe to esencja demokracji. – Wybory samorządowe są okazją do wzięcia spraw w swoje ręce i w przypadku wygranej – służby drugiemu człowiekowi i lokalnym społecznościom.
Do udziału w wyborach zachęcają również ludzie kultury. Jak zaznacza dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, artystka operowa, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, wybory to nie tylko nasz przywilej, ale przede wszystkim obowiązek.
Sejmik Województwa Mazowieckiego to kluczowy organ w budowaniu konkurencyjności, atrakcyjności i bezpieczeństwa regionu. Mazowsze, jako jedna z najszybciej rozwijających się części kraju, najliczniejsze województwo, jest liderem w realizacji inwestycji, projektów unijnych i programów wsparcia, które poprawiają życie każdej i każdego z nas. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, 25 lat samorządu województwa mazowieckiego to okres pełen wyzwań i skok cywilizacyjny dla wszystkich jego mieszkańców. – Kiedy 25 lat temu w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną, każdy z nas z optymizmem patrzył w przyszłość. Oczywiście mieliśmy swoje obawy, ale wiedzieliśmy, że przyświeca nam wspólny cel – uwolnienie energii milionów Polek i Polaków. Tak ważne było to, aby każda i każdy z nas mógł współdecydować o swojej małej Ojczyźnie – nie tylko o kierunkach rozwoju gmin, powiatów i województw, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób będziemy żyć jako wspólnota.
Jak oddać ważny głos?
- Sprawdź swoje dane w rejestrze wyborców.
- Znajdź swój lokal do głosowania.
- Przygotuj odpowiedni dokument tożsamości.
- Zapoznaj się z listą kandydatów i programami wyborczymi, aby dokonać świadomego wyboru.
- Przyjdź do lokalu wyborczego z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu i ewentualnych opóźnień.
- Na kartach do głosowania postaw „X” w polu obok wybranych kandydatów zgodnie z instrukcjami.
- Zachowaj ciszę wyborczą.
Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Pójdźmy na wybory i weźmy odpowiedzialność za naszą przyszłość. Pójdźmy na wybory dla naszych dzieci i wnuków. Pójdźmy na wybory dla lepszej perspektywy naszych regionów, miast, miasteczek i wsi. Pójdźmy na wybory także dla siebie – oddajmy swój głos, bo to najcenniejszy prezent, który otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – apeluje marszałek Adam Struzik.
No tak. Iść trzeba. Obywatelski obowiązek. Tylko na kogo głosować? Na plakatach albo ci, którym marzy się władza, bo teraz ich kolej, albo tacy ze złożonymi rękami na piersiach, że do nich nie podchodź. Mowa ciała mówi, że to zamknięte samoluby. Są jeszcze tacy, o których nikt nie słyszał. Ci są albo z łapanki,albo z własnych chęci, bo a nuż się uda i dwa i pół tysiączka miesięcznie wpadnie. No i jeszcze jedna grupa takich, którzy siedzą w samorządach od lat i niestety większość z nich nie robi kompletnie nic dla nas, społeczeństwa.
Przyglądam się plakatom, czytam nazwiska i ulotki wyborcze. „Teraz moja kolej!” – no tak, mąż już osadzony. „Przasnysz to nasz wspólny dom” – hmmm, podobno mieszkanie w jakimś dużym mieście już czeka umeblowane, tylko na razie siedzi tutaj, bo a nuż się uda jeszcze przez kilka lat pobrać kaski. „Zmieniamy Przasnysz” – zmieniać można, tylko trzeba wiedzieć co. Jeśli ta zmiana ogranicza się przez całą kadencję do pilnowania, aby przeciwnik polityczny nie doszedł znowu do władzy, to mnie to nie bawi. „Nie należę do partii politycznej” – częsty slogan, za którym kryje się fałsz. Tylko ktoś, kto nie ma pojęcia… Czytaj więcej »
Sejmik Województwa Mazowieckiego to już kompletna porażka. Po co w ogóle jest taka struktura? Tylko do obsadzania swoich na wielu intratnych posadach i manipulacji. Kandydaci cudaczni. Jeden dorosły niby człowiek na plakacie z mamusią posłanką, drugi niedowartościowany napisał sobie na plakacie swój zawód prawniczy, obecna radna chce być nią dalej i to nawet rozumiem, bo fajnie tak sobie pojeździć i pokazać się wśród ludzi i być na zdjęciach w internecie, jak ktoś lubi. Wypadałoby jednak przez te ileś kadencji coś dla swojego miasta zrobić, a tu brydza. I.t.d., i.t.p.
Pewnie, że tak, można chociaż emerytów wysłać na emeryturę . Mogą z emerytami jeździć na wycieczki, bo im organizują. Wybory do sejmiku to najbardziej polityczne, a efekt wyborczy mierny .