Wesele kurpiowskie

28 czerwca 2015r uczestnicy projektu „ W Kurpia obiektywem” wzięli udział w jednej  z największych i  najpopularniejszych na Kurpiach imprez folklorystycznych- Weselu Kurpiowskim.

  Impreza przyciąga do Kadzidła każdego roku kilkanaście tysięcy gości. Młodzież biorąca udział w  projekcie miała niezwykłą okazję zapoznania się z tradycją zaślubin obowiązującą na Kurpiach od wielu pokoleń. Aktorzy wcielający się w role nowożeńców, rodziców państwa młodych, świadków i  gości wprowadzili uczestników imprezy w iście weselny klimat, przedstawiając tradycyjne zabawy i  obrządki, które nierzadko po dziś dzień kultywowane są w Puszczy Kurpiowskiej.

 Tegoroczną edycję Wesela Kurpiowskiego zaszczyciła także swoim udziałem aktualna Miss Polski, Ewa Mielnicka. Pochodząca z Łysych najpiękniejsza Polka bardzo często w swoich wypowiedziach i  wywiadach podkreśla skąd pochodzi a występując podczas wesela w tradycyjnym stroju z regionu potwierdziła swoją bezgraniczną miłość do Kurpi.

 Impreza odbyła się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Oprócz spektaklu przedstawiającego rytualne „wyprawiny” i powrót od ślubu, odbywa się także co roku Światowy Zjazd Kurpiów oraz liczne występy regionalnych kapel folklorystycznych i znanych zespołów muzycznych. Uczestnicy projektu, który jest realizowany w ramach programu „Równać szanse” a finansowany przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności, ćwiczyli w tym dniu fotografię reportażową. Zrobili mnóstwo zdjęć, z których powstanie fotoreportaż z tego wydarzenia. Przypomnijmy, że projekt objęty jest patronatem stowarzyszenia RAZEM.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments